Jak należy korygować przychody i koszty

Moment ujęcia faktury korygującej, zarówno pod względem przychodowym, jak i kosztowym, powinien być uzależniony od okoliczności faktycznych, których ta faktura dotyczy.

Publikacja: 04.12.2022 02:00

Jak należy korygować przychody i koszty

Foto: Adobe Stock

Podstawową regułą ujmowania pod względem podatkowym faktur korygujących jest ich rozliczanie w bieżącym okresie. Dotyczy to zarówno rozliczenia przychodów, jak i kosztów. Wynika to z art. 12 ust. 3j i art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. Korekty faktur sprzedaży należy uwzględniać w dacie ich wystawienia. Z kolei faktury kosztowe obciążają koszty w dacie otrzymania.

Należy jednak pamiętać, że zasada ta znajdzie zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy faktura pierwotna prawidłowo dokumentowała zdarzenie gospodarcze mające miejsce w dacie jej wystawienia. Chodzi o to, że wystawienie faktury korygującej nie jest wynikiem błędu lub innej oczywistej omyłki w fakturze pierwotnej. Metodą „na bieżąco” rozlicza się wyłącznie faktury korygujące, które zostały wystawione z powodu zdarzeń mających miejsce już po wystawieniu faktury pierwotnej. Sposób rozliczania faktur korygujących „na bieżąco” ma zastosowanie bez względu na to, czy faktura pierwotna i faktura korygująca zostały wystawione w tym samym roku podatkowym, czy też   różnych latach.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów
w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: O sukcesji firmy warto pomyśleć zawczasu
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dziedziczenie firmy – pułapki i wyzwania podatkowe
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wyższy podatek od środków transportowych w 2025 r.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zwrot zaliczki przy sprzedaży nieruchomości to obowiązek korekty VAT
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak jest opodatkowany zwrot kosztów za jazdy lokalne prywatnym autem