Zwrot wydatków za dojazd to zysk dla pracownika

Jeśli pracodawca wypłaca zatrudnionym ryczałt mający pokryć im koszty dojazdów z miejsca zamieszkania do zakładu pracy i z powrotem, powinien pobrać od niego zaliczkę na podatek. Jest to bowiem przychód pracownika.

Publikacja: 15.01.2023 07:00

Zwrot wydatków za dojazd to zysk dla pracownika

Foto: Adobe Stock

- Spółka (pracodawca) prowadzi działalność gospodarczą z dala od terenów zabudowanych. Zatrudnia pracowników z miejscowości oddalonych od kilku do kilkudziesięciu kilometrów od zakładu pracy. Ponieważ w okolicy nie funkcjonuje komunikacja zbiorowa, jedyną szansą na dojazd pracowników do pracy jest korzystanie z prywatnych aut. Utrudniony dojazd i wysokie ceny paliw przekładają się jednak na trudności związane z pozyskaniem nowych i zatrzymaniem obecnych pracowników. Spółka nie posiada własnej floty samochodów, którą mogłaby udostępnić pracownikom. Zamierza zapewnić pracownikom możliwość zwrotu wydatków związanych z dojazdem do i z miejsca pracy. Chce wypłacać im miesięcznie kwotę jak najbardziej zbliżoną do poniesionych przez nich wydatków. Kwota ta będzie uzależniona od odległości dzielącej miejsce zamieszkania pracownika od zakładu pracy. Pracownik ma prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Zwrot kosztów ma być dokonywany na podstawie osobnych umów cywilnoprawnych, zawartych z pracownikami. Spółka pyta, czy wpłata ryczałtowego zwrotu spowoduje powstanie po stronie pracownika przychodu, a co za tym idzie konieczność pobrania przez pracodawcę zaliczki na PIT?

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku