Aktualizacja: 14.06.2025 15:58 Publikacja: 19.04.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z art. 34a ustawy o rachunkowości (dalej uor), przychody z wykonania niezakończonej usługi o okresie realizacji dłuższym niż 6 miesięcy należy ustalić na dzień bilansowy proporcjonalnie do stopnia zaawansowania tej usługi. Uwarunkowane jest to istotnym stopniem zaawansowania prac, możliwością wiarygodnego ustalenia tego zaawansowania oraz określenia przewidywanych całkowitych kosztów wykonania usługi za cały czas jej realizacji.
Przepis ten, jak wskazano w ustawie, dedykowany jest przede wszystkim usługom budowlanym. Temat ten bardziej szczegółowo został opisany w poświęconemu tej kwestii Krajowemu Standardowi Rachunkowości nr 3 „Niezakończone usługi budowlane” (dalej KSR 3). Szczególne i poniekąd uprzywilejowane ujęcie rachunkowe umów objętych powyższymi przepisami polega m.in. na rozpoznaniu przychodów i kosztów przed zakończeniem realizacji umowy, możliwości rozłożenia w czasie określonych kosztów pozyskania kontraktu, a także konieczności łączenia lub dzielenia umów w określonych sytuacjach.
Większość interpretacji dotyczących fundacji rodzinnych jest korzystna dla podatników.
Tylko strata powstała na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmi...
Organy podatkowe zgadzają się, że w określonych sytuacjach koszty związane z powypadkową naprawą pojazdów w imie...
Gdy spółka zwraca członkom rady nadzorczej koszty dojazdu na posiedzenia rady odbywające się poza miejscowością...
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – to trzy główne czynniki, które należy brać pod uwagę decydując się na inwestycję w mieszkanie – czy to z myślą o przechowaniu lub wzroście wartości, czy zwrocie z najmu.
Co tak naprawdę tworzy wartość firmy? Budynki, maszyny, zapasy? A może raczej kapitał intelektualny, czyli wiedz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas