Ładowanie samochodów elektrycznych jest dostawą towarów

Miejscem opodatkowania dostawy prądu przez stację ładowania jest każdorazowo miejsce, gdzie energia ta znajdzie się w momencie dostawy. Bez znaczenia pozostaje status nabywcy.

Publikacja: 03.07.2023 02:00

Ładowanie samochodów elektrycznych jest dostawą towarów

Foto: AdobeStock

Użytkownicy pojazdów elektrycznych od wielu lat korzystają z powszechnie dostępnych stacji ładowania. Z punktu widzenia VAT nie było jednak jasne czy nabywają towar czy usługę. W wyczekiwanym przez podatników wyroku z 20 kwietnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-282/22) rozstrzygnął spór, uznając, że ładowanie samochodu elektrycznego należy traktować jako dostawę towarów.

Na gruncie ustawy o VAT nie było dotychczas jasne, w jaki sposób zakwalifikować złożone świadczenie, jakim jest dostawa energii elektrycznej poprzez udostępniane odpłatnie stacje ładowania. Podatnicy co do zasady uzasadniali, że jest to świadczenie odpłatnych usług, zaś organy podatkowe i sądy nie były w tym zakresie zgodne (odmienne stanowiska można znaleźć w m.in. w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 czerwca 2018 r., III SA/Wa 3071/17 oraz w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r., 0114-KDIP1-1.4012. 235.2022.1.MŻ).

Pozostało 84% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powódź wywołuje skutki w podatkach. Co można odzyskać po stracie mienia?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży gier planszowych