Aktualizacja: 20.04.2025 02:00 Publikacja: 03.07.2023 02:00
Foto: AdobeStock
Użytkownicy pojazdów elektrycznych od wielu lat korzystają z powszechnie dostępnych stacji ładowania. Z punktu widzenia VAT nie było jednak jasne czy nabywają towar czy usługę. W wyczekiwanym przez podatników wyroku z 20 kwietnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-282/22) rozstrzygnął spór, uznając, że ładowanie samochodu elektrycznego należy traktować jako dostawę towarów.
Na gruncie ustawy o VAT nie było dotychczas jasne, w jaki sposób zakwalifikować złożone świadczenie, jakim jest dostawa energii elektrycznej poprzez udostępniane odpłatnie stacje ładowania. Podatnicy co do zasady uzasadniali, że jest to świadczenie odpłatnych usług, zaś organy podatkowe i sądy nie były w tym zakresie zgodne (odmienne stanowiska można znaleźć w m.in. w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 czerwca 2018 r., III SA/Wa 3071/17 oraz w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r., 0114-KDIP1-1.4012. 235.2022.1.MŻ).
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas