Terminy w kontroli podatkowej

Terminy w kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej mają na celu zdynamizowanie procesu weryfikacji rozliczeń podatkowych. W toku kontroli organy podatkowe powinny działać wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami. Terminy obowiązują bowiem zarówno organ, jak i podatnika.

Publikacja: 26.07.2023 06:35

Terminy w kontroli podatkowej

Foto: Adobe Stock

Organ, nie dochowując terminów naraża się na zarzut przewlekłości lub innych naruszeń zasad postępowania. Na podatniku z kolei ciąży odpowiedzialność, zagrożona karą porządkową, za niedokonanie złożenia wyjaśnień w terminie czy nieprzedstawienie w wyznaczonym terminie ksiąg podatkowych lub dowodów księgowych.

Z drugiej strony, terminy wskazane w przepisach podatkowych mają też za zadanie zagwarantować kontrolowanemu czynny udział w działaniach organów podatkowych w trakcie kontroli. Przykładowo, kontrolowany powinien być zawiadomiony z odpowiednim wyprzedzeniem o miejscu, terminie przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków, opinii biegłych lub oględzin (w trakcie kontroli podatkowej oraz kontroli celno-skarbowej z wyprzedzeniem minimum 3 dniowym).

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo