Aktualizacja: 09.12.2024 17:44 Publikacja: 16.10.2023 02:05
Foto: Adobe Stock
Obecne orzecznictwo w zakresie podatku od nieruchomości niezmiennie budzi emocje. Szeroko omawiany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21), w którym Trybunał zdecydował, że dotychczas obowiązująca definicja „budowli" jest niezgodna z Konstytucją RP, wzbudził ogromne poruszenie, w szczególności pośród największych podmiotów gospodarczych. Nie jest to jednak jedyne z wydanych w ostatnim czasie orzeczeń, które będzie powodować istotne skutki dla podatników.
12 lipca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (III FSK 250/23) w sprawie sporu dotyczącego sposobu opodatkowania gruntów po zlikwidowanej w latach 90. linii kolejowej. Skarżąca spółka, wskazała jako uzasadnienie, że grunty po zlikwidowanej linii kolejowej powinny podlegać opodatkowaniu w tożsamy sposób jak grunty pozostałe, czyli najniższą możliwą stawką. Jednocześnie NSA wskazał, że grunty te nie mogą być wykorzystane w działalności gospodarczej z uwagi na brak spełnienia podstawowych warunków technicznych pozwalających na ich eksploatację i wykorzystanie w działalności.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Od 1 stycznia 2025 r. spora część przedsiębiorców będzie zobowiązana do raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Zmiany w programie Czyste Powietrze są konieczne
W 2025 roku Ukraina będzie potrzebować około 38 mld dol. finansowania zewnętrznego. To o 3 mld dol. mniej niż w tym roku.
Umorzenie pożyczki hipotecznej, jeśli w umowie od razu nie był wskazany cel mieszkaniowy, nie korzysta z zaniechania poboru PIT.
Swoimi niezgrabnymi decyzjami co do cen energii, za którymi dopatrzeć się można elementów gry politycznej, rząd umożliwił prezesowi NBP zgrabne włączenie się do zabawy.
Zakładam, że toczy się intensywny dialog między prezydentem (Andrzejem) Dudą a prezydentem-elektem (Donaldem Trumpem) - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski.
Rentowności polskich papierów skarbowych są już dość wysokie. Mogą one jeszcze wzrosnąć – jednak nie z powodu rzeczywistych problemów gospodarki polskiej, ale z powodu „atmosfery kryzysu” generowanej przez komentatorów lekkomyślnie nadużywających sformułowań o „zagrożeniach stabilności makroekonomicznej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas