Aktualizacja: 19.04.2025 21:24 Publikacja: 16.10.2023 02:05
Foto: Adobe Stock
Obecne orzecznictwo w zakresie podatku od nieruchomości niezmiennie budzi emocje. Szeroko omawiany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21), w którym Trybunał zdecydował, że dotychczas obowiązująca definicja „budowli" jest niezgodna z Konstytucją RP, wzbudził ogromne poruszenie, w szczególności pośród największych podmiotów gospodarczych. Nie jest to jednak jedyne z wydanych w ostatnim czasie orzeczeń, które będzie powodować istotne skutki dla podatników.
12 lipca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (III FSK 250/23) w sprawie sporu dotyczącego sposobu opodatkowania gruntów po zlikwidowanej w latach 90. linii kolejowej. Skarżąca spółka, wskazała jako uzasadnienie, że grunty po zlikwidowanej linii kolejowej powinny podlegać opodatkowaniu w tożsamy sposób jak grunty pozostałe, czyli najniższą możliwą stawką. Jednocześnie NSA wskazał, że grunty te nie mogą być wykorzystane w działalności gospodarczej z uwagi na brak spełnienia podstawowych warunków technicznych pozwalających na ich eksploatację i wykorzystanie w działalności.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas