Zaległości w płatnościach to kłopot podatkowy, prawny i sprawozdawczy

Nieterminowe regulowanie należności ma swoje konsekwencje zarówno u wierzyciela, jak i u dłużnika. Zaległości w płatnościach to kłopot podatkowy, prawny i sprawozdawczy. Znajomość regulacji prawnych w tym zakresie pozwala na zminimalizowanie negatywnych konsekwencji związanych z tą sytuacją.

Publikacja: 13.11.2023 02:00

Zaległości w płatnościach to kłopot podatkowy, prawny i sprawozdawczy

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy odczuwają teraz skutki ostatnich trudnych lat, które są prawdziwym wyzwaniem dla ich stabilności finansowej. Takie czynniki jak wciąż wysoka inflacja, większe koszty działalności i niepewna koniunktura gospodarcza utrudniły prowadzenie biznesu, doprowadzając do wyraźnego skoku w opóźnieniach spłacania zobowiązań (European Payment Report 2022). Wg najnowszych danych (BIG Infomonitor – Skaner MŚP: Początek 2023 roku z rekordowym wzrostem zatorów płatniczych w firmach) z przełomu lat 2022 i 2023 doszło do rekordowego wzrostu odsetka firm z należnościami przeterminowanymi o ponad 60 dni. Przedsiębiorców z takimi opóźnieniami w płatnościach jest już 47 proc. i jest to o 12 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej. Na przełomie lat 2022 i 2023 doszło także do wzrostu liczby ogłaszanych upadłości (GUS – Rejestracje i upadłości przedsiębiorstw w I kwartale 2023 r.).

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powódź wywołuje skutki w podatkach. Co można odzyskać po stracie mienia?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży gier planszowych