Prawo do zastosowania 0 proc. stawki VAT przy korekcie faktury eksportowej

Nasz spółka dokonuje eksportu towarów. Ostatnio zauważyliśmy, że przez omyłkę wystawiono fakturę z zaniżoną ceną eksportowanego towaru. Mamy dokumenty potwierdzające eksport, ale opiewające na zaniżoną wartość. Zaraz po spostrzeżeniu błędu wystawiliśmy fakturę korygującą in plus. Złożyliśmy także wniosek o sprostowanie dokumentów celnych. Decyzji organu celnego niestety jeszcze nie otrzymaliśmy. Czy możemy fakturę korygującą zwiększającą cenę wykazać obecnie z zastosowaniem preferencyjnej 0 proc. stawki VAT (przed otrzymaniem korekty dokumentów celnych)? – pyta czytelnik.

Publikacja: 22.01.2024 02:00

Prawo do zastosowania 0 proc. stawki VAT przy korekcie faktury eksportowej

Foto: Adobe Stock

Aby udzielić poprawnej odpowiedzi na opisaną wątpliwość, należy przyjrzeć się przepisom, które pozwalają zastosować 0 proc. stawkę VAT przy eksporcie towarów.

Pierwszym warunkiem, który należy spełnić jest faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Unii Europejskiej. Następnie, zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT, stawkę O proc. można zastosować w eksporcie towarów pod warunkiem, że podatnik posiada przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej dokument potwierdzając wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Jednym z takich dokumentów wydawany przez organy celne w formie elektronicznej jest komunikat IR-599.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo