Bank rozliczy w kosztach podatkowych kredyt wyłudzony przez oszusta

Niezawinione straty z tytułu wyłudzonych pożyczek mogą stanowić koszt uzyskania przychodów po prawomocnym zakończeniu postępowania karnego na skutek niewykrycia sprawcy.

Aktualizacja: 29.11.2020 11:06 Publikacja: 29.11.2020 10:31

Bank rozliczy w kosztach podatkowych kredyt wyłudzony przez oszusta

Foto: Adobe Stock

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 22 września 2020 r. (0111-KDIB2-1.4010.243.2020. 1.MK).

Bank w ramach swojej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. udzielaniem kredytów i pożyczek. Pomimo wdrożonych przez siebie środków mających na celu przeciwdziałanie wyłudzeniom kredytów / pożyczek, bank nie jest w stanie całkowicie wyeliminować przypadków wyłudzenia środków, m.in. w sytuacji posługiwania się przez osobę nieuprawnioną skradzionym, utraconym lub przerobionym dokumentem tożsamości. Co do zasady, bank składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do organów ścigania, jednak prowadzone przez nie postępowanie nie zawsze pozwala na ustalenie sprawcy przestępstwa. W związku z tym, bank zwrócił się do dyrektora KIS z prośbą o potwierdzenie, że będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności z tytułu kredytu/pożyczki w momencie ich odpisania z ksiąg rachunkowych banku na skutek prawomocnego zakończenia postępowania karnego z powodu niewykrycia sprawcy, pod warunkiem, że straty te nie zostały zawinione przez bank i stanowią następstwo prowadzonej przez bank działalności gospodarczej, a bank nie byłby w stanie ich uniknąć pomimo zachowania należytej staranności.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych