Aktualizacja: 17.06.2025 17:01 Publikacja: 18.03.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Tymczasem odmienne stanowisko organów podatkowych, czyli wymóg przekazywania takiej informacji przed rozpoczęciem każdego roku obrotowego z osobna, prowadzi do nadmiarowych obowiązków, a w ostateczności grozi sankcją w postaci nabycia przez spółkę jawną statusu podatnika CIT, i podwójnym opodatkowaniem tych samych zysków, raz na poziomie spółki jawnej, a następnie na poziomie jej wspólników.
Tytułem przypomnienia, na fali uszczelniania systemu podatkowego spółki jawne zostały objęte CIT już ponad trzy lata temu. Z dniem 1 stycznia 2021 r. ustawa o CIT została znowelizowana, tak by swoim zakresem objąć przypadki niektórych spółek jawnych, czyli takich które kumulatywnie spełniają trzy warunki wymienione w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a tej ustawy (dalej nowelizacja z 2020 r.). Z perspektywy artykułu kluczowym jest warunek trzeci, zakładający brak złożenia przez spółkę jawną przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji o podatnikach podatków dochodowych posiadających bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Wielu bardzo młodych ludzi, nie tylko w Polsce, chciałoby być influencerem i żyć z zamieszczania treści w mediac...
Gdy polska spółka wypłaci zagranicznemu podmiotowi dywidendy, odsetki i należności licencyjne powyżej limitu 2 m...
Organy podatkowe często uznają, że przekazanie towaru podmiotowi podszywającemu się pod kontrahenta skutkuje obo...
Media (woda/ścieki, prąd, gaz, ciepło) dostarczane do lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku, gdzie jest...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Branżę influencerów charakteryzują (i kuszą) szerokie możliwości uzyskania dodatkowych dochodów. Natomiast na gr...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas