Aktualizacja: 19.04.2025 13:14 Publikacja: 18.03.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Tymczasem odmienne stanowisko organów podatkowych, czyli wymóg przekazywania takiej informacji przed rozpoczęciem każdego roku obrotowego z osobna, prowadzi do nadmiarowych obowiązków, a w ostateczności grozi sankcją w postaci nabycia przez spółkę jawną statusu podatnika CIT, i podwójnym opodatkowaniem tych samych zysków, raz na poziomie spółki jawnej, a następnie na poziomie jej wspólników.
Tytułem przypomnienia, na fali uszczelniania systemu podatkowego spółki jawne zostały objęte CIT już ponad trzy lata temu. Z dniem 1 stycznia 2021 r. ustawa o CIT została znowelizowana, tak by swoim zakresem objąć przypadki niektórych spółek jawnych, czyli takich które kumulatywnie spełniają trzy warunki wymienione w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a tej ustawy (dalej nowelizacja z 2020 r.). Z perspektywy artykułu kluczowym jest warunek trzeci, zakładający brak złożenia przez spółkę jawną przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji o podatnikach podatków dochodowych posiadających bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas