Fundacja rodzinna może być uznana za podatnika VAT

Zbycie mienia przez fundację rodzinną dla celów zarobkowych może powodować, że na gruncie ustawy o VAT podmiot ten zostanie uznany za podatnika VAT.

Publikacja: 25.03.2024 04:30

Fundacja rodzinna może być uznana za podatnika VAT

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 14 września 2023 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-3.4012.488.2023.1.KP).

O interpretację wystąpił mężczyzna, który planuje przeprowadzić proces sukcesji majątku własnego poprzez utworzenie fundacji rodzinnej z siedzibą w Polsce. Fundacja ta będzie działać na podstawie przepisów ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, a jej założenie ma na celu stworzenie optymalnych warunków prawnych i gospodarczych do zachowania aktywów dla potrzeb rodziny oraz materialnego wsparcia beneficjentów. Fundusz założycielski zostanie pokryty z posiadanych przez wnioskodawcę akcji i udziałów, środków pieniężnych, wierzytelności, nieruchomości oraz ruchomości. Jak wskazuje wnioskodawca, fundacja będzie prowadziła działalność gospodarczą, a w szczególności będzie mogła nabywać i zbywać papiery wartościowe, instrumenty pochodne, prawa o podobnym charakterze, przystępować do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze mających siedzibę w kraju lub za granicą. Ponadto będzie mogła nabywać nieruchomości i wynajmować je na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub będzie udostępniać mienie, w tym ruchomości do korzystania na innej podstawie. Udziały będą mogły być w przyszłości przedmiotem odpłatnego zbycia przez fundację, a uzyskane środki pieniężne w całości lub w części będą mogły zostać przeznaczone na nabycie innego mienia bądź na wypłaty dla beneficjentów fundacji (tj. osób fizycznych spokrewnionych z założycielem fundacji należących do najbliższej rodziny).

PRO.RP.PL za 19 zł

Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych