Aktualizacja: 19.04.2025 23:24 Publikacja: 25.03.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 14 września 2023 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-3.4012.488.2023.1.KP).
O interpretację wystąpił mężczyzna, który planuje przeprowadzić proces sukcesji majątku własnego poprzez utworzenie fundacji rodzinnej z siedzibą w Polsce. Fundacja ta będzie działać na podstawie przepisów ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, a jej założenie ma na celu stworzenie optymalnych warunków prawnych i gospodarczych do zachowania aktywów dla potrzeb rodziny oraz materialnego wsparcia beneficjentów. Fundusz założycielski zostanie pokryty z posiadanych przez wnioskodawcę akcji i udziałów, środków pieniężnych, wierzytelności, nieruchomości oraz ruchomości. Jak wskazuje wnioskodawca, fundacja będzie prowadziła działalność gospodarczą, a w szczególności będzie mogła nabywać i zbywać papiery wartościowe, instrumenty pochodne, prawa o podobnym charakterze, przystępować do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze mających siedzibę w kraju lub za granicą. Ponadto będzie mogła nabywać nieruchomości i wynajmować je na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub będzie udostępniać mienie, w tym ruchomości do korzystania na innej podstawie. Udziały będą mogły być w przyszłości przedmiotem odpłatnego zbycia przez fundację, a uzyskane środki pieniężne w całości lub w części będą mogły zostać przeznaczone na nabycie innego mienia bądź na wypłaty dla beneficjentów fundacji (tj. osób fizycznych spokrewnionych z założycielem fundacji należących do najbliższej rodziny).
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas