Aktualizacja: 21.03.2025 08:57 Publikacja: 25.03.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 14 września 2023 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-3.4012.488.2023.1.KP).
O interpretację wystąpił mężczyzna, który planuje przeprowadzić proces sukcesji majątku własnego poprzez utworzenie fundacji rodzinnej z siedzibą w Polsce. Fundacja ta będzie działać na podstawie przepisów ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, a jej założenie ma na celu stworzenie optymalnych warunków prawnych i gospodarczych do zachowania aktywów dla potrzeb rodziny oraz materialnego wsparcia beneficjentów. Fundusz założycielski zostanie pokryty z posiadanych przez wnioskodawcę akcji i udziałów, środków pieniężnych, wierzytelności, nieruchomości oraz ruchomości. Jak wskazuje wnioskodawca, fundacja będzie prowadziła działalność gospodarczą, a w szczególności będzie mogła nabywać i zbywać papiery wartościowe, instrumenty pochodne, prawa o podobnym charakterze, przystępować do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze mających siedzibę w kraju lub za granicą. Ponadto będzie mogła nabywać nieruchomości i wynajmować je na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub będzie udostępniać mienie, w tym ruchomości do korzystania na innej podstawie. Udziały będą mogły być w przyszłości przedmiotem odpłatnego zbycia przez fundację, a uzyskane środki pieniężne w całości lub w części będą mogły zostać przeznaczone na nabycie innego mienia bądź na wypłaty dla beneficjentów fundacji (tj. osób fizycznych spokrewnionych z założycielem fundacji należących do najbliższej rodziny).
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie popełniają właściciele firm rodzinnych, jest brak formalnego planu sukcesji.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Sieć zapłaciła w ub.r. 883 mln euro podatków polskiemu fiskusowi. Zainwestowała też 440 mln euro, w tym roku także wyda u nas ponad 500 mln euro
Od czwartku 20 marca podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej - informuje Ministerstwo Finansów.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas