Czy członkowie grup VAT muszą przesyłać organom podatkowym dodatkową ewidencję?

Jeżeli podmioty zdecydują się na utworzenie grupy VAT, wówczas koniecznym stanie się prowadzenie elektronicznej ewidencji czynności wewnątrzgrupowych przez każdego z jej członków oraz obowiązek comiesięcznego raportowania ewidencji w postaci JPK GV do organów podatkowych.

Publikacja: 22.04.2024 04:30

Czy członkowie grup VAT muszą przesyłać organom podatkowym dodatkową ewidencję?

Foto: Adobe Stock

Grupy VAT zostały wprowadzone do systemu podatkowego w ramach tzw. Polskiego Ładu z odroczonym terminem 1 stycznia 2023 r.

Ważnym aspektem wynikającym z wprowadzonych przepisów w zakresie grup VAT jest neutralność transakcji przeprowadzanych wśród jej członków, tj. brak obowiązku naliczania podatku należnego z tytułu wewnątrzgrupowych transakcji pomiędzy jej członkami. Kolejnym pozytywnym aspektem przy przeprowadzaniu transakcji wewnątrzgrupowych pomiędzy jej członkami jest brak obowiązku dokumentowania ich za pomocą faktur, co będzie również miało niebagatelny wpływ przy rejestrowaniu faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Podkreślić również należy, iż w ramach funkcjonującej grupy VAT nie istnieje obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności czy weryfikacji kontrahenta w wykazie podatników (tzw. białej liście podatników). Natomiast podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT jest cała grupa VAT jako suma wszystkich jej członków, co za tym idzie składany jest jeden zbiorczy JPK do organu podatkowego przez jej przedstawiciela. Jednakże członkowie grupy VAT zachowują swoją odrębność i osobowość prawną, prowadząc działalność gospodarczą na własną odpowiedzialność ze swoimi kontrahentami.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych