Rozrachunki z kontrahentami (cz. 1)

Na rozrachunki z kontrahentami składają się należności i zobowiązania handlowe powstałe wskutek zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Wymagają one odpowiedniego zaksięgowania.

Publikacja: 06.05.2024 04:30

Rozrachunki z kontrahentami (cz. 1)

Foto: Adobe Stock

Zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami, tego typu rozrachunki obejmują należności i zobowiązania przedsiębiorstwa powstałe w wyniku zawarcia przez niego transakcji handlowych zakupu-sprzedaży, których przedmiotem jest odpłatna dostawa dobra lub odpłatne świadczenie usługi. Obejmują one długo- i krótkoterminowe bezsporne należności i zobowiązania z tytułu:

- dostaw materiałów, towarów, wyrobów gotowych, półproduktów i usług (określane często w praktyce jako rozrachunki z dostawcami i odbiorcami; Wn konto „Rozliczenie zakupu”; Wn konto „Rozrachunki publicznoprawne-VAT”; Ma konto „Rozrachunki z dostawcami” oraz w księgach sprzedawcy: Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami”; Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne-VAT”; Ma konto „Sprzedaż produktów i usług” lub konto „Sprzedaż towarów” lub konto „Sprzedaż materiałów”),

Pozostało jeszcze 97% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo