Rajdowy samochód reklamowy w kosztach do wysokości limitu

Wydatki poniesione w związku z samochodem osobowym, który stanowi reklamę przedsiębiorstwa, mogą być kosztem uzyskania przychodów, ale tylko poprzez odpisy amortyzacyjne i z ograniczeniem do wysokości określonej przez ustawodawcę.

Publikacja: 24.06.2024 04:30

Rajdowy samochód reklamowy w kosztach do wysokości limitu

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 kwietnia 2024 r. (0112-KDIL2-2.4011.117. 2024.2.KP).

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo, której przeważającym przedmiotem jest transport drogowy towarów. Przedsiębiorstwo zajmuje się także sprzedażą samochodów osobowych, furgonetek oraz części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Właściciel przedsiębiorstwa zdecydował się przekazać do przedsiębiorstwa prywatny samochód osobowy. Samochód ten miałby zostać stunningowany oraz odpowiednio przerobiony w taki sposób, aby stał się samochodem rajdowym, a po dokonaniu modyfikacji miałby startować w wyścigach samochodowych oraz pokazach typu drift. Planowane modyfikacje miały obejmować silnik pojazdu, a także wewnętrzną zabudowę i karoserię, na której zostałoby umieszczone logo przedsiębiorstwa, a także nazwa przedsiębiorstwa i numery telefonów do pracowników przedsiębiorstwa zajmujących się spedycją oraz sprzedażą samochodów. Samochód ten w momencie wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych będzie kompletny i zdatny do użytku, będzie również spełniał definicję samochodu osobowego. Wnioskodawca wskazał również, że w związku z uczestnictwem w wyścigach oraz pokazach typu drift nie będzie uzyskiwał przychodów, natomiast kwota wydatków, jakie planuje ponieść w związku z dostosowaniem samochodu, wyniesie około 400 tys. złotych. Wydatki te będą udokumentowane fakturami oraz rachunkami.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych