Powódź na południu Polski zniszczyła wiele miejscowości i infrastrukturę, spowodowała ogromne szkody w majątkach prywatnych i dotknęła przedsiębiorców, którzy stracili swoje firmy. Wiele organizacji, firm i osób prywatnych ruszyło na pomoc poszkodowanym. Rozpoczęły się zbiórki pieniędzy i przedmiotów potrzebnych na zalanych terenach.

Aby pomóc poszkodowanym Ministerstwo Finansów wprowadziło zerowy VAT dla darowizn towarów, np. żywności, koców, śpiworów, ubrań, ale też nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych służących łagodzeniu skutków kataklizmu.

Stawka ta jest stosowana od 12 września do 31 grudnia br. Z preferencji mogą skorzystać przedsiębiorcy przekazujący darowizny dla ofiar powodzi za pośrednictwem podmiotów zwykle organizujących pomoc i dystrybucję świadczeń w tego rodzaju kataklizmach, tj.: organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Obniżoną stawkę VAT stosuje się przy tym pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy między podatnikiem przekazującym towary lub świadczącym usługi oraz ww. podmiotem, z której wynika, że zostały one przekazane na pomoc osobom poszkodowanym.

Na temat rozliczeń VAT piszemy także w dzisiejszym dodatku, ale nie w kontekście powodzi. O tym, w jaki sposób rozliczyć VAT od wydatków na motocykl przeczytasz w artykule: "Jak rozliczyć w PIT i VAT firmowy motocykl", natomiast o tym, że wniesienie udziałów spółki kapitałowej do fundacji rodzinnej na podstawie umowy darowizny przez fundatora nie podlega VAT dowiesz się z tekstu: "Darowizna udziałów do fundacji rodzinnej bez VAT".

Zapraszam do lektury.

Więcej w numerze::

Czy doradcy podatkowi mogą zapomnieć o MDR

Czym jest globalny podatek wyrównawczy

Nawet jedna transakcja może uczynić podatnikiem VAT

Jakie ma uprawnienia i za co odpowiada przedstawiciel podatkowy

Jak prawidłowo określić wartość składników majątku spółki