Aktualizacja: 11.10.2020 02:00 Publikacja: 11.10.2020 02:00
Nieodpłatne świadczenie a przychód pracownika
Foto: AdobeStock
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 11 sierpnia 2020 r. (I SA/Kr 1435/19).
Spółka zatrudnia pracowników, których praca wymaga stałego przemieszczania się. Miejsce, termin i czas wykonywania tej pracy jest zależny od zlecenia danego klienta. Pracodawca powziął wątpliwość, czy pokrywana przez niego w całości wartość zakwaterowania, przejazdu oraz wyżywienia, stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Od przyszłego roku drobni przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowy PIT i ustalać daty powstania przychodu z działalności gospodarczej dopiero w dacie uregulowaniu należności przez kontrahenta.
Podatnicy prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą będą mogli od przyszłego roku wybrać kasowy PIT i opodatkować przychód dopiero wtedy, gdy otrzymają zapłatę od swojego kontrahenta. Wybór nowych zasad jest dobrowolny.
Podatnicy powinni już teraz obliczyć swój wynik podatkowy i przeprowadzić analizę zwolnień podmiotowych, a więc ustalić czy podlegają opodatkowaniu podatkiem minimalnym, a jeśli tak, to wybrać najkorzystniejszy sposób liczenia podatku do zapłaty.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Przekaz stanowi instytucję prawną mającą służyć ułatwieniu rozliczeń w stosunkach trójstronnych. Gdy przekazany spełni świadczenie na rzecz odbiorcy przekazu, następują takie skutki, jakby przekazany świadczył przekazującemu, a przekazujący świadczył odbiorcy przekazu.
Firma zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na profity dla pracowników i współpracowników. Za wyjątkiem alkoholu.
Decyzji określającej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie można utożsamiać z decyzją nakładającą na ubezpieczonego zobowiązanie, ustalającą wymiar tego zobowiązania lub obniżającą świadczenie. Określenie przez ZUS podstawy wymiaru składek nie oznacza jednoczesnego nałożenia na pracodawcę czy ubezpieczonego zobowiązania do uregulowania stwierdzonych należności lub korekty dokumentacji składkowej.
Skopiowanie ze służbowego komputera poufnych danych stanowi zagrożenie majątkowych i niemajątkowych interesów pracodawcy, a tym samym daje podstawę do rozwiązania stosunku pracy z art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.
O tym, czy dana wypowiedź ma charakter bezprawny, nie powinien decydować wyłącznie charakter użytych słów, ale również kontekst, w jakim zostały użyte.
Rozwój techniki czy motoryzacji, z drugiej strony rozwój rynku ubezpieczeń pojazdów mechanicznych i rynku napraw pojazdów mechanicznych, powoduje, że niekiedy pojawiają się wątpliwości co do zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego pojazdów mechanicznych. Wydaje się jednak, że pomimo tego rozwoju i nowych rozwiązań funkcjonujących we wspomnianych obszarach ponadczasowe pozostają wypowiedzi Sądu Najwyższego na ten temat.
Wydatki na rzecz frankowicza, związane ze stwierdzeniem nieważności umowy kredytu hipotecznego w walucie obcej, nie mogą być kosztem podatkowym banku. Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny.
Dodatkowe świadczenia od banku są przychodem frankowicza i musi zapłacić podatek, bo nie obejmuje ich ulga z rozporządzenia ministra finansów. Skarbówka nie ma co do tego wątpliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas