Jak potwierdzić wewnątrzwspólnotową dostawę

Zastosowanie zerowej stawki podatku dla WDT wciąż jest możliwe, jeżeli dokumentacja zebrana przez podatnika spełnia warunki przewidziane w ustawie o VAT. Fiskus nie wymaga jednoczesnego spełnienia wymogów dokumentacyjnych wprowadzonych od 1 stycznia 2020 r. w ramach unijnego pakietu przepisów, tzw. Quick Fixes.

Publikacja: 23.03.2020 07:38

Jak potwierdzić wewnątrzwspólnotową dostawę

Foto: Adobe Stock

Potwierdza to interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 27 lutego 2020 r. (0113-KDIPT1-2.4012. 706. 2019.2.KT).

Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, sprzedaje towary kontrahentom z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Odbiorcami transportowanych z Polski towarów są zasadniczo bezpośredni nabywcy lub ich kontrahenci w ramach transakcji łańcuchowych. Wnioskodawca każdorazowo zachowuje w swojej dokumentacji kopie faktur dokumentujących daną transakcję oraz specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, pozwalającą ustalić konkretne towary będące przedmiotem danej dostawy. Ponadto, zestawy dokumentów gromadzone przez wnioskodawcę zawierają dodatkowe elementy, w zależności od okoliczności transakcji. W tych przypadkach, w których wnioskodawca jest stroną odpowiedzialną za organizację transportu, a do transakcji mają zastosowanie warunki Incoterms DAP, wnioskodawca zachowuje dokumenty przewozowe wystawione przez przewoźnika (takie jak listy przewozowe CMR) potwierdzające dostarczenie towarów do innego państwa członkowskiego UE.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku