Jak potwierdzić wewnątrzwspólnotową dostawę

Zastosowanie zerowej stawki podatku dla WDT wciąż jest możliwe, jeżeli dokumentacja zebrana przez podatnika spełnia warunki przewidziane w ustawie o VAT. Fiskus nie wymaga jednoczesnego spełnienia wymogów dokumentacyjnych wprowadzonych od 1 stycznia 2020 r. w ramach unijnego pakietu przepisów, tzw. Quick Fixes.

Publikacja: 23.03.2020 07:38

Jak potwierdzić wewnątrzwspólnotową dostawę

Foto: Adobe Stock

Potwierdza to interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 27 lutego 2020 r. (0113-KDIPT1-2.4012. 706. 2019.2.KT).

Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, sprzedaje towary kontrahentom z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Odbiorcami transportowanych z Polski towarów są zasadniczo bezpośredni nabywcy lub ich kontrahenci w ramach transakcji łańcuchowych. Wnioskodawca każdorazowo zachowuje w swojej dokumentacji kopie faktur dokumentujących daną transakcję oraz specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, pozwalającą ustalić konkretne towary będące przedmiotem danej dostawy. Ponadto, zestawy dokumentów gromadzone przez wnioskodawcę zawierają dodatkowe elementy, w zależności od okoliczności transakcji. W tych przypadkach, w których wnioskodawca jest stroną odpowiedzialną za organizację transportu, a do transakcji mają zastosowanie warunki Incoterms DAP, wnioskodawca zachowuje dokumenty przewozowe wystawione przez przewoźnika (takie jak listy przewozowe CMR) potwierdzające dostarczenie towarów do innego państwa członkowskiego UE.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Sprzedając działkę można zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć w podatkach zniszczenia spowodowane powodzią
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odszkodowanie za szkody powodziowe jest przychodem w CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dywidenda do spółki holdingowej z podatkiem u źródła czy bez
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Opłata legalizacyjna nie jest wyłączona z kosztów podatkowych CIT