Aktualizacja: 23.03.2020 07:38 Publikacja: 23.03.2020 07:38
Foto: Adobe Stock
Potwierdza to interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 27 lutego 2020 r. (0113-KDIPT1-2.4012. 706. 2019.2.KT).
Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, sprzedaje towary kontrahentom z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Odbiorcami transportowanych z Polski towarów są zasadniczo bezpośredni nabywcy lub ich kontrahenci w ramach transakcji łańcuchowych. Wnioskodawca każdorazowo zachowuje w swojej dokumentacji kopie faktur dokumentujących daną transakcję oraz specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, pozwalającą ustalić konkretne towary będące przedmiotem danej dostawy. Ponadto, zestawy dokumentów gromadzone przez wnioskodawcę zawierają dodatkowe elementy, w zależności od okoliczności transakcji. W tych przypadkach, w których wnioskodawca jest stroną odpowiedzialną za organizację transportu, a do transakcji mają zastosowanie warunki Incoterms DAP, wnioskodawca zachowuje dokumenty przewozowe wystawione przez przewoźnika (takie jak listy przewozowe CMR) potwierdzające dostarczenie towarów do innego państwa członkowskiego UE.
Jeżeli zniszczenie firmowego majątku było następstwem zdarzenia losowego, a podatnik dochował należytej staranności w zabezpieczeniu przed nim, to ma prawo rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów powstałą stratę.
Tablety stają się powszechnym narzędziem pracy wykorzystywanym w wielu firmach bez względu na wielkość obrotów czy liczbę pracowników. Kwalifikowanie nabycia takiego składnika majątku zależy w dużej mierze od podatnika.
Podatnik może przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej (na zewnętrznym serwerze) dokumenty fiskalne – w postaci raportów fiskalnych dobowych i miesięcznych – wystawione za pośrednictwem kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii.
Stwierdzenie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT każdorazowo wymaga oceny odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Amerykańskie firmy odgrywają ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki, nie tylko poprzez wielomiliardowe inwestycje, ale także wsparcie lokalnych przedsiębiorców, tworząc miejsca pracy i promując innowacyjne technologie.
Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zwiększenie polskiego eksportu. Coraz więcej polskich firm rozważa rozszerzenie wymiany handlowej z Ukrainą. Jakie formalności powinni wziąć pod uwagę?
Fundowane pracownikom szkolenia mogą podlegać zwolnieniu z podatku. Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Jakie są warunki skorzystania z ulgi?
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na gadżety, takie jak pendrive’y, ładowarki, kalendarze i koszulki, które rozdaje w sklepach, na targach i konferencjach.
Zdarza się, że samorządowa jednostka kultury w związku z nieotrzymaniem od zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji pobiera podatek u źródła z wynagrodzenia należnego temu podatnikowi według stawki obowiązującej w polskiej ustawie. Czy po późniejszym otrzymaniu certyfikatu rezydencji, płatnik ma prawo wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Spółka organizująca festyn dla lokalnej społeczności nie zaliczy wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Zdaniem fiskusa krajowe i międzynarodowe pasażerskie rejsy morskie noszą znamiona organizacji pobytu poza miejscem zamieszkania, więc są usługami turystyki, opodatkowanymi procedurą VAT-marża, z ograniczonym prawem do odliczenia.
Zapłata przez pracodawcę zaległych składek ZUS w części, które powinny być sfinansowane przez pracownika, nie generuje przychodu podatkowego dla pracownika, także byłego pracownika. Co za tym idzie, na pracodawcy nie będą ciążyć jakiekolwiek obowiązki płatnika PIT.
Wartość niespłaconych zobowiązań spółki z tytułu pożyczki pozostałych na moment wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS nie jest dla spółki przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nie dochodzi tu bowiem do zwolnienia z długu, potrącenia czy odnowienia.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiadał się już kilkukrotnie co do możliwości wnoszenia wierzytelności do fundacji rodzinnej. Co wynika z interpretacji?
Czynsze za szyte na miarę magazyny są wyższe średnio o 10–20 proc. Firm chętnych na spersonalizowane powierzchnie jednak nie brakuje.
PRS w Polsce to lokale nowe, o wysokim standardzie. Wyższe są też czynsze – mówi Dariusz Pawlukowicz, wiceprezes Vantage Development.
Gotowość zakupu mieszkania w całości za gotówkę nie zawsze wiąże się z rabatem, ale warto próbować się targować.
To, że grunty czy budynki firmy nie są faktycznie zajęte na działalność, nie zawsze przesądza o niższej stawce podatku.
Przepisy uzależniają wysokość stawki podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców od uznania związku nieruchomości z prowadzoną przez nich działalnością – pisze adwokat kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Grupa TUI wchodzi do Ameryki Południowej - szuka nowych klientów przez platformę cyfrową i wybranych partnerów agencyjnych działających w Argentynie, Meksyku, Urugwaju i Kolumbii.
Projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Kiedy zapowiedziany wiosną 2023 r. portal ruszy? Celem jest uruchomienie go po... 20 miesiącach od przyjęcia ustawy.
Ceny benzyny i oleju napędowego spadają. Nie dotyczy to jednak autogazu.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W przyszłym tygodniu dojdzie prawdopodobnie do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem w USA.
Sektor budowlany ma pod wieloma względami krytyczne znaczenie dla sukcesu gospodarki cyrkularnej. Lada chwila branżę czekają więc wielkie zmiany.
Jeszcze kilka lat temu firma kojarzyła się z produkcją cywilną. Teraz ma ambitne plany rozwoju produkcji zbrojeniowej.
Polska jest europejskim rynkiem wtórnym, na który trafia większość aut uszkodzonych. Niemal wszystkie używane samochody sprowadzane z USA są po kolizjach lub wypadkach.
Skuteczna komunikacja, emocje, wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz wdrażanie technologicznych zmian to wyzwania, z którymi mierzą się dziś dyrektorzy finansowi i którymi można właściwie zarządzać.
Według izraelskich ekspertów od bezpieczeństwa IT, liczba ataków na polskie przedsiębiorstwa i instytucje w 2024 r. może przekroczyć 100 tys. To rekordowy rok pod tym względem.
„System miejski wytrzymał i przyjął główną falę żywiołu, z którym od tygodnia walczy Dolny Śląsk i sąsiednie regiony. W kolejnych dniach przez Wrocław przepłyną ponadnormatywne ilości wody” – informują władze miejskie.
FC Barcelona Roberta Lewandowskiego od porażki 1:2 z AS Monaco rozpoczęła sezon Ligi Mistrzów. Katalończycy przez prawie cały mecz grali w osłabieniu po czerwonej kartce Erica Garcii, Polak zszedł z boiska w 80. minucie. Liderem tabeli Ligi Mistrzów po 1. kolejce jest Bayern.
Chiny pracują nad samolotami hipersonicznymi, które umożliwią dotarcie w dowolne miejsce na Ziemi w ciągu dwóch godzin. Rywalizują z kilkoma amerykańskimi projektami. Pierwsze loty pasażerskie z prędkością co najmniej trzykrotnie większą, niż prędkość Concorde’a, mają się odbyć w latach 30.
Tylko dziś policjanci znaleźli 14 fałszywych zbiórek internetowych dla powodzian – poinformował podczas wieczornego sztabu kryzysowego Komendant Główny Policji Marek Boroń.
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze startującym w wyborach w Stanach Zjednoczonych Donaldem Trumpem w Pensylwanii nie dojdzie do skutku - informuje agencja Reutera powołując się na informacje ze sztabu byłego prezydenta USA.
W sierpniu CPK podpisała umowę na projekt Centrum Kontroli Operacji Lotniczych, trwają prace nad projektem lotniska pod Baranowem, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego.
W Grupie często zatrudnione były osoby fikcyjne, a jedna z naszych spółek – Enea Innowacje – przez 8 lat nie zrealizowała żadnego projektu, a mimo to zawnioskowała 50 mln zł – wyliczyła najciekawsze informacje wynikające z audytów, jakich dokonano w Grupie Enea, wiceprezes ds. finansowych Dalida Gepfert. To druga co do wielkości spółka elektroenergetyczna w kraju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas