Reklama
Rozwiń

Stosowanie 5-proc. stawki PIT w ramach IP Box to ryzyko dla programistów

IP Box staje się coraz popularniejszy wśród informatyków prowadzących działalność gospodarczą. Nic dziwnego, bo różnica w opodatkowaniu jest spora. Jeżeli można płacić 5 proc. zamiast 19 proc., to dlaczego nie spróbować?

Aktualizacja: 15.05.2021 12:39 Publikacja: 15.05.2021 00:01

Stosowanie 5-proc. stawki PIT w ramach IP Box to ryzyko dla programistów

Foto: Adobe Stock

Stosowanie 5-proc stawki PIT w ramach IP Box wiąże się z ryzykiem ze względu na możliwość zakwestionowania rozliczeń. W przypadku IP Box są aż dwa wrażliwe obszary. Pierwszy dotyczy generalnych zasad współpracy z kontrahentem. Nie można bowiem wykluczyć, że w trakcie kontroli organ zidentyfikuje, że działania w zespole programistów nie mają znamion stosunku B2B, ale umowy o pracę. W takim skrajnym przypadku pierwotne rozliczenie 5-proc. stawki PIT może być korygowane nawet do stawki 32 proc., co w odniesieniu do rozliczenia ostatnich pięciu nieprzedawnionych lat może generować znaczną kwotę do zapłaty. Drugi obszar dotyczy „osiągania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegającego ochronie, którego przedmiot został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej", gdyż tylko taki dochód może korzystać z 5-proc. stawki.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa