Od 1 lipca 2021 r. lekarze i lekarze dentyści będą obowiązani dokumentować świadczenie usług w zakresie opieki medycznej przy użyciu tzw. kas online. Przepisy wprowadzające nowe obowiązki nie są jednak wolne od wątpliwości interpretacyjnych, o czym świadczą zapytania podatników kierowane do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wątpliwości te zostaną omówione poniżej.
Zakres regulacji
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, obowiązek wymiany kas został nałożony na lekarzy i lekarzy dentystów świadczących usługi w zakresie opieki medycznej. W konsekwencji, inne podmioty, nawet jeżeli świadczą usługi powiązane z ochroną zdrowia, nie będą objęte nowymi regulacjami. Jakkolwiek w tym zakresie konstrukcja przepisu nie powinna budzić większych wątpliwości, to takiego problemu dotyczyły interpretacje z 20 grudnia 2019 r. oraz 28 stycznia 2021 r. (0114-KDIP1-3.4012.612.2019.1.MT i 0114-KDIP1-3.4012.760.2020.1.MT). Interpretacje te dotyczyły świadczenia usług przez osoby niebędące lekarzami, które prowadziły terapie logopedyczne. W interpretacjach wskazano wprost, że skoro świadczone usługi należą do specjalizacji pedagogicznej, a nie medycznej, zaś wnioskodawcy nie są lekarzami, to nie będą zobligowani do zakupu kas online.
Czytaj także: Telemedycyna i telerehabilitacja: skutki podatkowe e-konsultacji
Usługi podmiotów leczniczych
Poważniejsza wątpliwość dotyczy jednak podmiotów leczniczych, które świadczą usługi medyczne na rzecz pacjentów poprzez zatrudnionych lekarzy oraz lekarzy dentystów (np. samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej).
We wnioskach o wydanie interpretacji wskazywano m.in., że przepis nakładający nowy obowiązek jest sformułowaniem ogólnym, obejmującym szeroki zakres podmiotów. Ponadto, z przepisów nie wynika czy obowiązek wymiany kasy dotyczy wyłącznie lekarzy prowadzących indywidualną praktykę, czy też podatników, którzy będąc podmiotami leczniczymi zatrudniają lekarzy (odpowiednio – problemy sygnalizowane w interpretacjach z 10 kwietnia 2020 r., 0113-KDIPT1-3.4012.84.2020.2.ALN oraz 27 maja 2020 r., 0114-KDIP1-3.4012.220.2020.1.JG). We wskazanej wyżej interpretacji z 27 maja ub.r. organ interpretacyjny wskazał jednak, że „obowiązek wymiany z dniem 1 stycznia 2021 r. kasy rejestrującej na kasę rejestrującą online dotyczy tylko świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów w ramach indywidualnej praktyki, a nie przez podmioty lecznicze". Jak zauważono, „Cechą charakterystyczną wykonywania zawodu w formie praktyki lekarskiej jest więc udzielanie świadczeń zdrowotnych przez lekarza/lekarzy na własny rachunek i własną odpowiedzialność. Właśnie ta cecha odróżnia prowadzenie praktyki od podmiotu leczniczego, w którym lekarze wykonują zawód na podstawie stosunku prawnego zawartego z podmiotem leczniczym, udzielając świadczeń na rachunek i odpowiedzialność (wobec osób trzecich) podmiotu leczniczego. W konsekwencji (...) podmiot leczniczy zatrudniający lekarzy oraz lekarzy dentystów w ramach świadczonych przez nich na rzecz pacjentów Wnioskodawcy usług medycznych, nie będzie zobowiązany z dniem 1 stycznia 2021 r. do wymiany aktualnie używanych kas fiskalnych na kasy fiskalne online".
Podobnie, w interpretacji z 31 grudnia 2020 r. (0114-KDIP1-3.4012.701.2020.1.PRM) wskazano, że „Wykładnia normy zawartej w ww. przepisie wskazuje, że do stosowania kas fiskalnych online od dnia 1 lipca 2021 r. zobowiązani są lekarze i lekarze dentyści (osoby fizyczne). Tak więc świadczenie usług w zakresie opieki medycznej przez lekarza lub lekarza dentystę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych w sytuacji, gdy świadczenia te wykonywane są przez podatnika lub podmioty zatrudniające osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (lekarze) nie jest objęte obowiązkiem ewidencjonowania usług w ww. zakresie przy zastosowaniu kas rejestrujących online".
* * *
Biorąc pod uwagę omawiane interpretacje indywidualne dotyczące wątpliwości podatników w zakresie nowych obowiązków wydaje się, że większość poważniejszych trudności została zdefiniowana. Zważywszy, że do wejścia w życie nowych przepisów zostało jeszcze kilka miesięcy, jeżeli budzą one dodatkowe wątpliwości – jest to ostatni moment by uzyskać ich urzędowe wyjaśnienie w interpretacji.
Autor jest starszym konsultantem w dziale prawnopodatkowym PwC
Podstawa prawna: art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy z 11 marca 2011 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 106 ze m.)