Uszczelniania systemu ciąg dalszy - małe klauzule antyabuzywne w ustawach podatkowych

Do ustaw o podatkach dochodowych wprowadzono od 1 stycznia nowe tzw. małe klauzule antyabuzywne. Dotyczą one m.in. ograniczeń w rozliczaniu strat oraz zmian stosowanych stawek amortyzacyjnych.

Publikacja: 31.01.2021 10:11

Uszczelniania systemu ciąg dalszy - małe klauzule antyabuzywne w ustawach podatkowych

Foto: Adobe Stock

Poza m.in. opodatkowaniem CIT spółek komandytowych, alternatywnych form opodatkowania podatkiem dochodowym spółek kapitałowych (ryczałt od dochodów spółek kapitałowych i fundusz inwestycyjny), a także nowymi regulacjami dotyczącymi spółek nieruchomościowych, dodatkowo w 2021 r. wprowadzono w ustawach o PIT i o CIT kolejne klauzule mające za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego.

Od 2016 r. istnieje tzw. generalna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 119a ordynacji podatkowej). Jej zastosowanie możliwe jest w stosunku do dowolnego stanu faktycznego, w którym organy podatkowe dopatrują się osiągnięcia korzyści podatkowej powstałej w sposób sprzeczny z celem danej ustawy podatkowej. Tak zwane małe klauzule służące przeciwdziałaniu unikania opodatkowania wprowadzane są natomiast bezpośrednio w przepisach materialnego prawa podatkowego (np. w ustawach o podatkach dochodowych) i dotyczą jedynie konkretnych zdefiniowanych przypadków. Przykładem takiej klauzuli jest obowiązująca już wcześniej w ustawie o PIT i w ustawie o CIT zasada uznania tzw. transakcji wymiany udziałów za neutralną podatkowo pod warunkiem przeprowadzenia jej z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Od 1 stycznia 2021 r. w życie weszły kolejne tego typu regulacje, a ich przeoczenie może podatników słono kosztować. Należą do nich przykładowo:

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem
Reklama
Reklama