Aktualizacja: 31.01.2021 10:11 Publikacja: 31.01.2021 10:11
Foto: Adobe Stock
Poza m.in. opodatkowaniem CIT spółek komandytowych, alternatywnych form opodatkowania podatkiem dochodowym spółek kapitałowych (ryczałt od dochodów spółek kapitałowych i fundusz inwestycyjny), a także nowymi regulacjami dotyczącymi spółek nieruchomościowych, dodatkowo w 2021 r. wprowadzono w ustawach o PIT i o CIT kolejne klauzule mające za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego.
Od 2016 r. istnieje tzw. generalna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 119a ordynacji podatkowej). Jej zastosowanie możliwe jest w stosunku do dowolnego stanu faktycznego, w którym organy podatkowe dopatrują się osiągnięcia korzyści podatkowej powstałej w sposób sprzeczny z celem danej ustawy podatkowej. Tak zwane małe klauzule służące przeciwdziałaniu unikania opodatkowania wprowadzane są natomiast bezpośrednio w przepisach materialnego prawa podatkowego (np. w ustawach o podatkach dochodowych) i dotyczą jedynie konkretnych zdefiniowanych przypadków. Przykładem takiej klauzuli jest obowiązująca już wcześniej w ustawie o PIT i w ustawie o CIT zasada uznania tzw. transakcji wymiany udziałów za neutralną podatkowo pod warunkiem przeprowadzenia jej z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Od 1 stycznia 2021 r. w życie weszły kolejne tego typu regulacje, a ich przeoczenie może podatników słono kosztować. Należą do nich przykładowo:
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Informacje o tym, że fałszywe faktury zostały wykryte w ostatnich miesiącach automatycznie, na podstawie plików JPK_VAT nadsyłanych przez podatników, są całkowicie nieprawdziwe – podkreśla Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas