Reklama
Rozwiń

Zapewnienie pracowników tymczasowych z podatkiem u źródła

Skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej mającej siedzibę poza Polską może wiązać się z koniecznością potrącenia zryczałtowanego podatku od wypłacanej kwoty. Chyba, że nabywca posiada certyfikat rezydencji zagranicznego kontrahenta.

Publikacja: 01.11.2020 17:57

Zapewnienie pracowników tymczasowych z podatkiem u źródła

Foto: Adobe Stock

Korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej może być dla przedsiębiorców ciekawą alternatywą wobec klasycznych form pozyskiwania pracowników. Rozwiązanie to pozwala bowiem szybko i przy angażowaniu mniejszych środków załatać występujące u przedsiębiorcy luki kadrowe. Dodatkowo, korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej nie generuje tylu formalności, co klasyczne zatrudnienie pracownika, związanych z koniecznością realizacji pewnych obowiązków nakładanych przepisami prawa na pracodawców. Funkcję pracodawcy w stosunku do oddelegowanych pracowników pełni bowiem agencja pracy tymczasowej. Należy jednak pamiętać, że gdy agencja pracy tymczasowej nie jest polskim rezydentem podatkowym, wypłata należności z tytułu nabycia usługi zapewnienia pracowników tymczasowych, co do zasady, będzie się wiązała z koniecznością poboru podatku u źródła, chyba że polski przedsiębiorca uzyska certyfikat rezydencji zagranicznego kontrahenta.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa