Aktualizacja: 12.07.2020 08:46 Publikacja: 12.07.2020 13:45
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2020 r, (0114-KDIP3-2.4011.706.2019.2.AK).
Podatnik – osoba fizyczna (dalej: wnioskodawca, programista, podatnik) wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, na stanowisku programisty. W codziennej pracy programista tworzy utwory w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z zapisami umowy o pracę, utwory stworzone przez wnioskodawcę są następnie przenoszone na pracodawcę. Czas, jaki programista poświęca na tworzenie utworów jest ewidencjonowany. Honorarium autorskie jest ustalane na podstawie stawki godzinowej pomnożonej przez liczbę roboczogodzin, które zgodnie z ewidencją pracy są przeznaczone na wykonanie danego utworu. Stawka godzinowa ustalana jest na podstawie rynkowej wartości prac programistycznych, z uwzględnieniem zarówno nakładu pracy koniecznej do stworzenia utworu (programu komputerowego), jak i wartości majątkowych praw autorskich do utworu, które na mocy umowy przenoszone są na pracodawcę. Umowa o pracę nie zawiera przy tym zapisu, że majątkowe prawa autorskie do stworzonego utworu przysługują pracownikowi.
Na razie w Polsce obowiązuje tylko jeden limit dla płatności gotówkowych. Dotyczy przedsiębiorców i wynosi 15 tys. zł.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
Podatnicy powinni – zanim zrobi to za nich fiskus – monitorować otoczenie rynkowe oraz trafnie ocenić, kiedy konieczna jest aktualizacja analiz cen transferowych i dostosowanie poziomu wynagrodzenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Po wydaniu dwóch interpretacji ogólnych przez MF i w oczekiwaniu na ostateczną wersję objaśnień ws. podatku u źródła warto zweryfikować stosowane podejście do rozliczeń WHT, uporządkować dotychczasowe rozliczenia, umowy i dokumenty, np. certyfikaty rezydencji.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Gdy jednorazowa wartość transakcji zawartej przez przedsiębiorców przekracza 15 tys. zł, zapłata musi być dokonana za pośrednictwem rachunku bankowego. W przeciwnym razie płatność gotówkowa nie może być rozliczona w podatkowych kosztach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
W zeznaniu rocznym można odliczyć od dochodu darowizny na szczytne cele. Dzięki temu zmniejszymy podatek. Ulga ma jednak swój limit. Jeśli go przekroczymy, część odliczenia przepadnie.
Chociaż część pracowników chciałaby, by ich obecnego szefa zastąpił robot, to wyniki najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu SWPS nie dają większych szans na taką zamianę.
Wypalenie zawodowe pracowników to nie tylko ich problem. Pracodawca ma obowiązek zadbać o dobrostan zatrudnionych.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Pracodawcy trudno skrócić urlop bezpłatny. Nie może też odwołać z niego pracownika, chyba że taką możliwość uzgodniono na etapie wyrażenia zgody na wolne. Wiele spraw dotyczących urlopu bezpłatnego trafia do sądów.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas