Zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady nadzorczej bez PIT

Jeżeli spółka kapitałowa oddaje członkom swojej rady nadzorczej kwoty uiszczone przez nich na podróże związane z pracami rady, to kwoty te są przychodem tych osób, który jednak po spełnieniu określonych przesłanek może być zwolniony z opodatkowania.

Publikacja: 03.05.2020 17:10

Zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady nadzorczej bez PIT

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 grudnia 2019 r. (0113-KDIPT2-2.4011.579.2019.1.DA).

W związku z obowiązkiem wynikającym z art. 381 kodeksu spółek handlowych, w spółce akcyjnej ustanowiona została rada nadzorcza (RN). Posiedzenia RN odbywają się w siedzibie spółki lub poza jej siedzibą, co wiąże się dla członków RN z ponoszeniem kosztów przejazdu na posiedzenia oraz kosztów powrotu. Członkowie RN sprawują swoje funkcje na podstawie powołania. Spółka zwraca członkom RN koszty związane z ich dojazdami na posiedzenia RN na zasadach i do wysokości określonej w rozporządzeniach ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej oraz ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (dalej: rozporządzenia). Świadczenia otrzymywane przez członków RN z tytułu kosztów podróży nie są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów. Co istotne, świadczenia te są ponoszenie w celu osiągnięcia przez spółkę przychodów.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Kasowy PIT jako remedium na zatory płatnicze
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kasowy PIT już od 1 stycznia 2025 r. Nowe rozwiązanie ma także wady
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Krajowy podatek minimalny – jak się do niego przygotować
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powiązania osobowe należy rozumieć szeroko
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska