Płatności gwarancyjne a VAT

Wypłaty z umowy gwarancyjnej zawartej przez spółkę z jej udziałowcami, stanowiące rekompensatę za brak realizacji jej dochodów, nie mogą być uznane za wynagrodzenie z tytułu jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Publikacja: 19.04.2020 02:00

Płatności gwarancyjne a VAT

Foto: AdobeStock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 grudnia 2019 r. (0111-KDIB3-1.4012.679.2019.1.WN).

Spółka (wnioskodawca), która jest właścicielem nieruchomości i świadczy usługi najmu powierzchni komercyjnej, planuje zawrzeć umowę gwarancyjną. Umowa będzie zawarta pomiędzy spółką a jej udziałowcami. Cena sprzedaży udziałów zostanie określona przy założeniu, że obecny najemca, który złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, nie wypowie umowy najmu. Celem zawarcia umowy będzie zapewnienie spółce odpowiedniego poziomu dochodów operacyjnych tak, aby cena sprzedaży udziałów odpowiadała założeniom udziałowców oraz nabywcy. Umowa gwarancyjna zostanie zawarta w dniu planowanej transakcji sprzedaży udziałów i stanowi ona rekompensatę z tytułu braku realizacji dochodów jakie byłyby osiągnięte w przypadku pełnego wynajmu nieruchomości. Spółce będzie przysługiwać wypłata w razie dwumiesięcznych zaległości w opłatach czynszowych i eksploatacyjnych po stronie najemcy. Wypłaty będą obejmować wartość nieosiągniętych dochodów od powierzchni niewynajętych oraz opłat eksploatacyjnych związanych z tą powierzchnią, do kwoty zdeponowanej przez udziałowców na rachunku powierniczym. Kolejną kategorią wypłat jest wartość zachęt, które mają na celu znalezienia najemców na niewynajęte części nieruchomości, oraz zwrot limitowanych kosztów z tytułu opłat dla pośredników. Wypłaty te mają charakter jednorazowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo