Aktualizacja: 01.03.2020 18:49 Publikacja: 01.03.2020 00:01
Foto: Fotolia.com
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 21 lutego 2020 r. (0115-KDIT3.4011.492.2019.3.AW), jak ewidencjonować i rozliczyć towary otrzymane w darowiźnie. Należy je ująć w remanencie początkowym oraz – jeśli nie zostaną sprzedane – w remanencie końcowym.
Sprawa dotyczyła podatniczki, która na podstawie umowy darowizny przejęła od ojca zorganizowaną część przedsiębiorstwa (jeden oddział). W jego skład weszły m.in. towary handlowe zakupione uprzednio przez ojca i ujęte w kosztach jego firmy, a następnie w spisie z natury. Wartość tych towarów nie została zakwalifikowana jako koszt uzyskania przychodu darczyńcy, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. Wnioskodawczyni prowadzi ewidencję księgową w formie księgi przychodów i rozchodów. Zapytała, czy wartość otrzymanych towarów można ująć w spisie z natury na dzień ich otrzymania i na zakończenie roku obrotowego, jeśli wcześniej nie zostaną sprzedane.
Straty są wpisane w ryzyko działalności gospodarczej. Z reguły powstają jako skutek błędnych decyzji biznesowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finans...
Podatnik, który poniósł wydatki samochodowe, np. na paliwo, naprawy, ubezpieczenie, może uwzględnić je jako kosz...
Przewidywane przychody generowane przez transakcje związane z udostępnieniem wartości niematerialnych i prawnych...
Dla uznania straty powstałej w wyniku oszustwa czy wyłudzenia za koszt uzyskania przychodów CIT nie wystarczy sa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas