Reklama
Rozwiń

WHT: Oświadczenie zarządu musi dotyczyć spółki, a nie jej zakładu

Gdy polski podmiot wypłaca na rzecz zakładu zagranicznego należności o wartości powyżej 2 mln zł podlegające podatkowi u źródła, może złożyć oświadczenie o prawie zastosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku. Powinno ono odnosić się do podatnika, a nie do samego zakładu otrzymującego płatność, nawet jeśli konstytuuje on transparentną podatkowo spółkę osobową.

Aktualizacja: 02.02.2020 10:07 Publikacja: 02.02.2020 00:01

WHT: Oświadczenie zarządu musi dotyczyć spółki, a nie jej zakładu

Foto: AdobeStock

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 listopada 2019 r. (0111-KDIB1-2.4010.348. 2019.2.AW).

Wnioskodawca (polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) dokonuje wielu płatności (obejmujących odsetki, należności licencyjne oraz wynagrodzenie z tytułu usług wsparcia) na rzecz niemieckich spółek komandytowych (LM oraz LH), prowadzących w tym kraju działalność gospodarczą. Komandytariuszem LM jest LH, natomiast komandytariuszem LH jest LU (luksemburska spółka kapitałowa posiadająca rezydencję podatkową w tym państwie). W tak przedstawionej strukturze komandytariusze posiadają 100 proc. praw do udziału w zysku, a ze względu na transparentność LH oraz LM, podatnikiem rozpoznającym dochód z działalności niemieckich spółek komandytowych jest LU. Wskazany dochód jest w całości opodatkowany w Niemczech (z tytułu zakładu LU w tym państwie).

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa