Magazyn konsygnacyjny uregulowany w dyrektywie VAT

Od prawie roku w przepisach unijnych znajdują się regulacje odnoszące się do magazynu typu call-off stock. Wejdą one w życie 1 stycznia 2020 r. i do tego czasu państwa członkowskie muszą je zaimplementować.

Aktualizacja: 17.11.2019 20:12 Publikacja: 17.11.2019 00:01

Magazyn konsygnacyjny uregulowany w dyrektywie VAT

Foto: 123RF

Do niedawna instytucja magazynu konsygnacyjnego nie była uregulowana wprost w unijnych przepisach podatkowych. Komisja Europejska dopuszczała natomiast uproszczenia rozliczeń w transakcjach z wykorzystaniem magazynów konsygnacyjnych, a państwa członkowskie mogły wprowadzać uprzywilejowane zasady rozliczania na zasadzie dobrowolności.

W grudniu 2018 r. został wprowadzony w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: dyrektywa) art. 17a regulujący zagadnienie procedury magazynu typu call-off stock (składowane towary są przeznaczone dla konkretnego, z góry znanego nabywcy). Zmiany zostały wprowadzone przez Dyrektywę Rady (UE) 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do harmonizacji i uproszczenia niektórych przepisów w systemie podatku od wartości dodanej dotyczących opodatkowania handlu między państwami członkowskimi. Nowe regulacje wchodzą w życie 1 stycznia 2020 r. i do tego czasu państwa członkowskie muszą je zaimplementować.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo