Aktualizacja: 13.09.2019 09:44 Publikacja: 13.09.2019 09:44
Foto: 123RF
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 sierpnia 2019 r. (0112-KDIL2-2.4012.342.2019.2.EW).
Podatnik działający w formie spółki prawa handlowego (spółka), będący czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie świadczenia usług szkoleniowych. Spółka nie podlega prawu o oświacie i szkolnictwie wyższym oraz nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Świadczone usługi nie odbywają się w formie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Nie ma również podstawy prawnej, na podstawie której uczestnicy szkoleń są obowiązani do ich odbycia. Szkolenia są w co najmniej 70 proc. finansowane ze środków publicznych.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca marca. Dostały więc na to dwa miesiące więcej niż zwykle.
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r. obowiązuje bowiem nowa ulga podatkowa w PIT i CIT na zatrudnienie tych niezawodowych żołnierzy.
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego przy użyciu kontenerów nie są opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego i nie są objęte podatkiem u źródła.
Sprzedaż niezabudowanego gruntu, który stanowi teren budowlany należy opodatkować 23-proc. stawką VAT.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Krajowy podatek minimalny to nowy rodzaj obciążenia dla podatników CIT. O nowych regulacjach muszą pamiętać również ci podatnicy, którzy prowadzą działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Przedsiębiorca ma prawo zaliczać do kosztów wydatki na eksploatację auta, z którego korzysta na podstawie umowy użyczenia. Jeśli samochód jest też używany prywatnie, to koszty rozlicza w 75 proc. Użyczonego samochodu nie można natomiast amortyzować.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
Podatnik zachowuje prawo do obniżenia VAT należnego o podatek naliczony wynikający z wydatków na inwestycję, która została zaniechana przez podatnika z uwagi na zmianę uwarunkowań rynkowych.
Przyznanie pracownikowi abonamentu parkingowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Pracodawca jest – jako płatnik – zobowiązany doliczyć wartość abonamentu do wynagrodzenia pracownika i pobrać odpowiednią zaliczkę na PIT.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Przepisy zabraniają amortyzacji własnego mieszkania. Skarbówka twierdzi, że zakaz dotyczy też nakładów poniesionych na obcy lokal.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas