VAT: Jak dokumentować rabaty pośrednie

Przyznanie przez producenta obniżki ceny nie bezpośredniemu nabywcy towarów, a kolejnemu podmiotowi w łańcuchu dystrybucji, potwierdza się notą księgową. Prawo do obniżenia VAT powstaje w okresie wypłaty opustu.

Publikacja: 20.09.2017 06:10

VAT: Jak dokumentować rabaty pośrednie

Foto: 123RF

- Głównym nabywcą wyrobów spółki (podatnik VAT czynny) jest firma B, dystrybutor. Odsprzedaje on wyroby spółki do hurtowni zlokalizowanych w całej Polsce – partnerów dystrybutora – na podstawie podpisanych umów o współpracy handlowej. Z kolei, hurtownie sprzedają te wyroby do lokalnych punktów handlowych objętych programem sklepów patronackich.

Na podstawie umowy trójstronnej spółka udziela rabatów pośrednich dla hurtowni. Rabat jest uzależniony od sprzedaży wyrobów spółki objętych promocją do sklepów patronackich, a jego wysokość jest określona w umowie trójstronnej. Spółka nie sprzedaje bezpośrednio żadnych produktów hurtowniom, a w konsekwencji nie wystawia im faktur. Hurtownie nie są zobowiązane do świadczenia jakichkolwiek usług na rzecz spółki. Uzyskanie rabatu pośredniego będzie uzależnione wyłącznie od sprzedaży określonych wyrobów przez hurtownie na rzecz sklepów patronackich. Kwota bonusu (rabatu pośredniego) zmniejszającego koszt zakupu, zostanie wypłacona danej hurtowni bezpośrednio przez spółkę. Ponieważ spółka nie będzie wystawiać żadnych faktur na rzecz hurtowni, nie ma możliwości udokumentowania udzielonego rabatu fakturą korygującą. Czy spółka może więc dokumentować rabaty pośrednie notą księgową (uznaniową)? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama