Garażowanie firmowego auta pod domem tak jak przed biurem

Z obowiązującego w danej firmie regulaminu może wynikać obowiązek parkowania samochodu w miejscu zamieszkania pracownika. Przejazd autem z tego miejsca do pracy i z powrotem nie powoduje powstania przychodu podatkowego.

Aktualizacja: 16.09.2017 11:29 Publikacja: 16.09.2017 10:30

Garażowanie firmowego auta pod domem tak jak przed biurem

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

- W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka powierza swoim pracownikom pojazdy samochodowe (samochody służbowe) ze względu na charakter ich pracy na konkretnym stanowisku. Co do zasady, pracownicy mają prawo korzystać z samochodów służbowych w celu wykonywania swych obowiązków pracowniczych. Spółka wyraża jednak zgodę na korzystanie z tych pojazdów również w celach prywatnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W spółce obowiązuje regulamin określający zasady użytkowania samochodów służbowych. W przypadku tzw. pracowników mobilnych (np. przedstawicieli handlowych), tj. wykonujących obowiązki pracownicze nie tylko w siedzibie spółki, lecz także w innych miejscach, regulamin przewiduje, że powierzane samochody służbowe powinny być w ich dyspozycji, by w razie potrzeb spółki mogli z nich niezwłocznie skorzystać, np. w celu odbycia podróży służbowej lub innej podróży niż służbowa w znaczeniu prawa pracy, ale w sprawach spółki. W związku z takim wymogiem regulamin przewiduje, że pojazdy są garażowane/parkowane w miejscu zamieszkania pracowników, którym je powierzono. Parkowanie bądź garażowanie w miejscu zamieszkania pracowników ma więc na celu zapewnienie pracownikom dyspozycyjności, stałej gotowości do wykonywania obowiązków służbowych oraz mobilności, a także ma umożliwiać wykonywania zadań służbowych w miejscu zamieszkania, co jest szczególnie ważne w przypadku kadry kierowniczej. Zasadą obowiązującą w spółce jest również to, że pracownicy mogą rozpoczynać podróż służbową z miejsca zamieszkania. W konsekwencji, pracownicy wykorzystują powierzone im samochody również przemieszczając się na trasie: z miejsca aktualnego wykonywania obowiązków pracowniczych do miejsca stałego parkowania/garażowania i jednocześnie zamieszkania pracownika, które zresztą również może być miejscem wykonywania pracy na rzecz spółki (i odwrotnie). Czy w związku z zapisanym w regulaminie obowiązkiem garażowania/parkowania samochodu w miejscu zamieszkania pracownika mobilnego, we wskazanych wyżej okolicznościach i w związku z pokonywaniem samochodem służbowym trasy z miejsca stałego parkowania/garażowania pojazdu a zarazem zamieszkania pracownika do miejsca pracy i z powrotem, pracownik uzyskuje z tego tytułu przychód ze stosunku pracy? Jeśli tak, to czy spółka jako pracodawca ma obowiązek pobrania i odprowadzenia od tych przychodów zaliczki na PIT? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne