Aktualizacja: 16.09.2017 11:29 Publikacja: 16.09.2017 10:30
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
- W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka powierza swoim pracownikom pojazdy samochodowe (samochody służbowe) ze względu na charakter ich pracy na konkretnym stanowisku. Co do zasady, pracownicy mają prawo korzystać z samochodów służbowych w celu wykonywania swych obowiązków pracowniczych. Spółka wyraża jednak zgodę na korzystanie z tych pojazdów również w celach prywatnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W spółce obowiązuje regulamin określający zasady użytkowania samochodów służbowych. W przypadku tzw. pracowników mobilnych (np. przedstawicieli handlowych), tj. wykonujących obowiązki pracownicze nie tylko w siedzibie spółki, lecz także w innych miejscach, regulamin przewiduje, że powierzane samochody służbowe powinny być w ich dyspozycji, by w razie potrzeb spółki mogli z nich niezwłocznie skorzystać, np. w celu odbycia podróży służbowej lub innej podróży niż służbowa w znaczeniu prawa pracy, ale w sprawach spółki. W związku z takim wymogiem regulamin przewiduje, że pojazdy są garażowane/parkowane w miejscu zamieszkania pracowników, którym je powierzono. Parkowanie bądź garażowanie w miejscu zamieszkania pracowników ma więc na celu zapewnienie pracownikom dyspozycyjności, stałej gotowości do wykonywania obowiązków służbowych oraz mobilności, a także ma umożliwiać wykonywania zadań służbowych w miejscu zamieszkania, co jest szczególnie ważne w przypadku kadry kierowniczej. Zasadą obowiązującą w spółce jest również to, że pracownicy mogą rozpoczynać podróż służbową z miejsca zamieszkania. W konsekwencji, pracownicy wykorzystują powierzone im samochody również przemieszczając się na trasie: z miejsca aktualnego wykonywania obowiązków pracowniczych do miejsca stałego parkowania/garażowania i jednocześnie zamieszkania pracownika, które zresztą również może być miejscem wykonywania pracy na rzecz spółki (i odwrotnie). Czy w związku z zapisanym w regulaminie obowiązkiem garażowania/parkowania samochodu w miejscu zamieszkania pracownika mobilnego, we wskazanych wyżej okolicznościach i w związku z pokonywaniem samochodem służbowym trasy z miejsca stałego parkowania/garażowania pojazdu a zarazem zamieszkania pracownika do miejsca pracy i z powrotem, pracownik uzyskuje z tego tytułu przychód ze stosunku pracy? Jeśli tak, to czy spółka jako pracodawca ma obowiązek pobrania i odprowadzenia od tych przychodów zaliczki na PIT? – pyta czytelnik.
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas