Czy usługi rolnicze dla własnego gospodarstwa nie są przychodem?

Przedsiębiorca, który jest jednocześnie rolnikiem, może wykorzystywać firmowe środki trwałe do prac na własnym polu bez konsekwencji w PIT. Nie uzyskuje z tego tytułu przysporzenia podlegającego ujęciu w podatkowej księdze.

Publikacja: 24.08.2017 06:00

Czy usługi rolnicze dla własnego gospodarstwa nie są przychodem?

Foto: www.sxc.hu

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i świadczy m.in. usługi w zakresie rolnictwa, np. usługa orki, oprysk. Kupując w lipcu 2017 r. ciągnik i osprzęt rolniczy zamierzał świadczyć usługi dla rolników z okolic. Jednocześnie, posiadając własne gospodarstwo rolne, chce tym ciągnikiem i maszynami rolniczymi pracować w swoim gospodarstwie. Działalność gospodarczą podatnik rozlicza prowadząc księgę przychodów i rozchodów. Jest podatnikiem VAT czynnym. Zakupiony ciągnik i osprzęt rolniczy są środkami trwałymi w prowadzonej przez podatnika firmie. Po analizie ustawy o VAT doszedł on do wniosku, że nie może wystawić faktury sobie samemu. Czy w sytuacji, gdy zakupione do prowadzonej działalności gospodarczej ciągnik i maszyny rolnicze, będą wykorzystywane także do pracy we własnym gospodarstwie podatnika, przychód z tego tytułu należy wprowadzić do podatkowej księgi przychodów i rozchodów na podstawie dowodu wewnętrznego za wykonaną usługę, która została wykonana środkiem trwałym z działalności gospodarczej w gospodarstwie rolnym? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne