Nowelizacja ustawy o CIT: warto wprowadzić polską spółkę holdingową

Przy okazji nowelizacji w ustawie o CIT warto wprowadzić polską spółkę holdingową. Ucieszyłaby firmy chcące inwestować i byłaby kołem zamachowym gospodarki na kilka dekad – przekonuje prawniczka.

Publikacja: 17.07.2017 07:41

Nowelizacja ustawy o CIT: warto wprowadzić polską spółkę holdingową

Foto: Fotolia.com

Planowane zmiany w ustawach o podatkach dochodowych po raz kolejny wywołały, oprócz oceny proponowanych rozwiązań, potrzebę zastanowienia się, czego w nowelizacji brakuje. Swoje potrzeby ma bowiem nie tylko minister finansów, który chciałby aby z tytułu PIT i CIT podatnicy przelewali więcej pieniędzy, ale też podatnicy. I nie oznacza to bynajmniej, że fiskus na tym straci. Od lat postuluję, gdy tylko jest taka sposobność, aby zmodernizować polskie prawo podatkowe o instytucję, której brak jest prawdziwym źródłem bolączek nie tylko podatników, ale i właśnie fiskusa. Warto to w końcu głośno i wyraźnie powiedzieć. Nie byłoby, jak to zwie Ministerstwo Finansów, tzw. agresywnych optymalizacji podatkowych, z którymi tak bardzo chce walczyć, gdyby nie brak pewnego rozwiązania w polskim prawie. Naprawdę trudno zrozumieć, dlaczego zarówno poprzednia, jak i obecna władza tak bardzo unika tej koncepcji prawnej, która ma tak wiele zalet. Jest prosta, transparentna i niezwykle efektywna nie tylko w sferze fiskalnej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ulga na złe długi. Zapadł przełomowy wyrok w sprawie terminu
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Podatki
Donejty od widzów na YouTubie a podatek od darowizn. Jest wyrok sądu
Podatki
Skarbówka o benefitach dla samozatrudnionego: jest przychód, nie ma kosztów
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście