Kiedy sprzedaż lokalu podlega VAT

Jeżeli po wybudowaniu lokalu użytkowego podatnik podjął czynności, które wskazują na wykorzystanie nieruchomości do działalności gospodarczej, to jej odpłatne zbycie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Nie ma znaczenia, że w czasie kiedy budynek został postawiony, jego właściciel nie założył oficjalnie firmy i nie był zarejestrowany jako czynny podatnik.

Publikacja: 17.07.2017 02:00

Kiedy sprzedaż lokalu podlega VAT

Foto: 123 RF

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 marca 2017 r. (1462-IPPP2.4512.88.2017.1.DG).

W 2014 roku wnioskodawca wybudował budynek na działce otrzymanej w drodze darowizny. W budynku został wydzielony lokal użytkowy oraz lokal mieszkalny. W tamtym okresie – zdaniem wnioskodawcy – nie prowadził on działalności gospodarczej, a budowa ta miała na celu realizowanie jego własnych potrzeb. Po ukończeniu budowy oba lokale zostały przeznaczone na wynajem. Do wynagrodzenia z ww. tytułu wnioskodawca nie doliczał VAT ze względu na zwolnienie podmiotowe, gdyż wartość sprzedaży wnioskodawcy nie przekraczała w roku podatkowym kwoty 150 tys. zł. W roku 2015 wnioskodawca zarejestrował się jako czynny podatnik VAT i zakupił dwa kolejne lokale użytkowe, które następnie również zostały wynajęte. Od ceny zakupu lokali wnioskodawca odliczył VAT. W roku 2017 zostaną oddane do użytkowania dwa kolejne lokale użytkowe, które zostały nabyte przez wnioskodawcę w 2016 roku w celu zwiększenia rozmiarów działalności polegającej na wynajmie nieruchomości. Działalność ta została zarejestrowana przez wnioskodawcę od stycznia 2017 r. W ramach tej działalności, jako środki trwałe wykorzystywane są nieruchomości nabyte w 2015 roku, natomiast lokale użytkowe nabyte w 2016 roku zostaną do niej włączone po ich ukończeniu. Lokal wybudowany przez wnioskodawcę w roku 2014 nigdy nie został włączony jako środek trwały do jego działalności i – zdaniem wnioskodawcy – jest wynajmowany w ramach najmu prywatnego. W ocenie wnioskodawcy planowana sprzedaż tego lokalu będzie podlegać zwolnieniu z VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne