Opłata za wydanie kopii dokumentacji medycznej bez VAT

Jeśli historia choroby jest pacjentowi niezbędna do dalszego leczenia, to jej odpłatny odpis będzie częścią świadczonej usługi medycznej, niezbędną aby osiągnąć pożądane cele terapeutyczne. Szpital ma więc prawo zastosować zwolnienie.

Publikacja: 28.06.2017 06:30

Opłata za wydanie kopii dokumentacji medycznej bez VAT

Foto: 123RF

- Szpital – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej jest podmiotem leczniczym i podatnikiem VAT czynnym. Do szpitala zwrócił się pacjent z prośbą o wydanie kserokopii dokumentacji medycznej. Pacjent oświadczył, że będzie ona służyła dalszemu leczeniu, kontynuowanemu w innej jednostce leczniczej. Szpital świadczy dla pacjentów usługi medyczne w zakresie ratowania, przywracania i poprawy zdrowia, które korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy o VAT. Udzielone świadczenia znajdują potwierdzenie w dokumentacji medycznej pacjenta. Wydanie odpisu dokumentacji medycznej jest ścisłe związane z udzieleniem w/w świadczeń medycznych przez szpital. Za wydane kserokopie dokumentacji medycznej szpital pobrał opłatę. Czy odpłatne udostępnienie pacjentowi kopii dokumentacji medycznej jest zwolnione z VAT? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku