Zwolnienie z VAT prac konserwatora zabytków

Prace restauratorsko-konserwatorskie mogą zawierać elementy twórcze. Fiskus nie może wyłączać ich w całości z preferencji w VAT.

Publikacja: 12.05.2017 07:52

Zwolnienie z VAT prac konserwatora zabytków

Foto: Fotolia.com

Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny podtrzymał stanowisko korzystne dla konserwatorów zabytków. Konkretnie chodzi o zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem zwolnione z VAT są usługi kulturalne. Przy czym preferencja obejmuje m.in. usługi indywidualnych twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów.

Podatniczka we wniosku o interpretację wyjaśniła, że jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych o kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki. Ma tytuł magistra sztuki, status twórcy i korzysta z praw autorskich. Wykonywane prace są ściśle związane z kulturą i stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, za które otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium, a prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawcę.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem