Reklama
Rozwiń

Dochód z udziału w zyskach osób prawnych

Wszelkie przysporzenia, jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej należy uznać za dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Pojęcie to zawiera więc w sobie m.in. wypłatę środków z kapitału zapasowego uregulowaną w prawie hiszpańskim.

Publikacja: 03.04.2017 04:00

Dochód z udziału w zyskach osób prawnych

Foto: 123RF

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 stycznia 2017 r. (II FSK 3648/14).

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i zarazem większościowym udziałowcem pewnej hiszpańskiej spółki kapitałowej, której forma prawna odpowiada polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zapasowy spółki hiszpańskiej został utworzony z tzw. agio, czyli nadwyżki wartości wkładów wniesionych do spółki nad wartością nominalną wydanych przez nią udziałów. Istotą sporu była wątpliwość, czy wypłata środków z kapitału zapasowego spółki hiszpańskiej będzie dla spółki polskiej dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych. Spółka zaznaczyła, że wypłata nie nastąpi w związku z likwidacją spółki hiszpańskiej. Zdaniem spółki, przychodem (dochodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest każde przysporzenie, które zostało faktycznie uzyskane z tytułu posiadania udziałów lub akcji, chyba że przepisy ustawy o CIT przewidują jego odmienną kwalifikację prawnopodatkową. Zdaniem organu interpretacyjnego, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o CIT, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest część zysku przysługująca mu na podstawie tytułu prawnego. Przedmiotem opodatkowania są zatem tylko te przychody, które stanowią wyraźny przejaw partycypacji w zyskach osób prawnych. Wypłata środków z kapitału zapasowego na rzecz spółki polskiej nie może być uznana za przychód z udziału w zyskach osób prawnych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem