CIT a sukcesja kosztów nabycia uprawnień do emisji gazów

Wydatki poniesione na zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla nie są kosztem pośrednim w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Publikacja: 25.01.2017 02:00

CIT a sukcesja kosztów nabycia uprawnień do emisji gazów

Foto: 123RF

Na skutek procesów konsolidacyjnych spółka przejęła elektrociepłownię w drodze połączenia przez przejęcie. Stała się tym samym jej sukcesorem prawnym i podatkowym. Jednocześnie, na skutek sukcesji stała się stroną umowy z 2011 roku na dostawę i odbiór mediów energetycznych, paliw gazowych oraz pozostałych produktów, będącą podstawą do sprzedaży innej firmie uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rzecz elektrociepłowni. W grudniu 2014 roku nastąpił podział spółki przez wydzielenie. Zarówno majątek wydzielony ze spółki, jak i pozostający po podziale stanowił zorganizowane części przedsiębiorstwa. Umowa z 2011 roku została wskazana w planie podziału jako przypisana do wydzielonego majątku spółki, w związku z czym prawa i obowiązki z tej umowy przeszły na nią w ramach sukcesji podziałowej. Dostawa uprawnień do emisji CO2 nastąpiła już po podziale (w kwietniu 2015 roku). W kwietniu 2015 r. spółka umorzyła nabyte uprawnienia do emisji CO2 jako podmiot zobowiązany w rozumieniu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Umorzenie to związane było z emisją sprzed podziału spółki.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku