Reklama

CIT od funduszy inwestycyjnych: podwójne opodatkowanie czy pomyłka ustawodawcy

Rozbieżność w definicjach, występującą pomiędzy kolejnymi nowelizacjami ustawy o CIT powodują niepewność co do skutków podatkowych otrzymania przez fundusze inwestycyjne zamknięte przychodów od spółki komandytowo-akcyjnej.

Publikacja: 19.12.2016 05:00

CIT od funduszy inwestycyjnych: podwójne opodatkowanie czy pomyłka ustawodawcy

Foto: 123RF

1 stycznia 2017 roku wejdą w życie zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące zmiany zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych.

Do końca 2016 roku zasady opodatkowania są proste i jednolite dla wszystkich funduszy. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 pkt 10 oraz 10a ustawy o CIT, zarówno krajowe, jak i wybrane zagraniczne fundusze inwestycyjne co do zasady podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych. Ustawa zwalnia z opodatkowania wszystkie fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi: zarówno otwarte, jak i zamknięte, a także instytucje wspólnego inwestowania posiadające siedzibę w innym kraju unijnym lub w jednym z krajów EOG, pod wskazanymi w ustawie warunkami. Sam fundusz nie płaci zatem podatku dochodowego, a opodatkowanie pojawia się dopiero na etapie wypłaty zysków do inwestora. Inwestor płaci z tego tytułu podatek na poziomie 19 proc., niezależnie od tego czy jest osobą prawną, czy fizyczną. Opodatkowanie dochodu następuje wyłącznie na poziomie inwestora (uczestnika) w chwili wypłaty zysku, tj. umorzenia tzw. certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa. Zwolnienie samego funduszu z podatku dochodowego wynika stąd, że to nie on, lecz jego inwestorzy są beneficjentami ewentualnych zysków. Sam fundusz nie ma możliwości korzystania na własny użytek z uzyskanych środków, gdyż jest wyłącznie powiernikiem środków inwestorskich, zaś jego zyski nie należą do funduszu, tylko do inwestorów, którzy powierzyli mu swoje środki.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Czy prawnik rozliczy nowe zęby w kosztach firmy? Jest stanowisko fiskusa
Reklama
Podatki
Czy podatnik może skutecznie wybrać ryczałt w przelewie? Jest wyrok
Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Reklama
Reklama
Reklama