Reklama
Rozwiń

CIT od funduszy inwestycyjnych: podwójne opodatkowanie czy pomyłka ustawodawcy

Rozbieżność w definicjach, występującą pomiędzy kolejnymi nowelizacjami ustawy o CIT powodują niepewność co do skutków podatkowych otrzymania przez fundusze inwestycyjne zamknięte przychodów od spółki komandytowo-akcyjnej.

Publikacja: 19.12.2016 05:00

CIT od funduszy inwestycyjnych: podwójne opodatkowanie czy pomyłka ustawodawcy

Foto: 123RF

1 stycznia 2017 roku wejdą w życie zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące zmiany zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych.

Do końca 2016 roku zasady opodatkowania są proste i jednolite dla wszystkich funduszy. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 pkt 10 oraz 10a ustawy o CIT, zarówno krajowe, jak i wybrane zagraniczne fundusze inwestycyjne co do zasady podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych. Ustawa zwalnia z opodatkowania wszystkie fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi: zarówno otwarte, jak i zamknięte, a także instytucje wspólnego inwestowania posiadające siedzibę w innym kraju unijnym lub w jednym z krajów EOG, pod wskazanymi w ustawie warunkami. Sam fundusz nie płaci zatem podatku dochodowego, a opodatkowanie pojawia się dopiero na etapie wypłaty zysków do inwestora. Inwestor płaci z tego tytułu podatek na poziomie 19 proc., niezależnie od tego czy jest osobą prawną, czy fizyczną. Opodatkowanie dochodu następuje wyłącznie na poziomie inwestora (uczestnika) w chwili wypłaty zysku, tj. umorzenia tzw. certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa. Zwolnienie samego funduszu z podatku dochodowego wynika stąd, że to nie on, lecz jego inwestorzy są beneficjentami ewentualnych zysków. Sam fundusz nie ma możliwości korzystania na własny użytek z uzyskanych środków, gdyż jest wyłącznie powiernikiem środków inwestorskich, zaś jego zyski nie należą do funduszu, tylko do inwestorów, którzy powierzyli mu swoje środki.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?