Kaucja może stać się zaliczką VAT

Deweloper ma prawo pobrać od klienta kwotę zabezpieczającą wywiązanie się przez niego z obietnicy nabycia lokalu. Jeśli dojdzie do podpisania umowy i zaliczenia wpłaty na poczet ceny, deweloper musi rozliczyć jej otrzymanie z fiskusem.

Publikacja: 28.12.2015 08:47

Kaucja może stać się zaliczką VAT

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier

Spółka prowadzi działalność w zakresie budowy i sprzedaży mieszkań w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Spółka nie prowadzi rachunków powierniczych, na które wpłacane są należności od nabywców. Klienci na podstawie umowy rezerwacyjnej, która nie jest zawarta w formie aktu notarialnego, wpłacają na bieżący rachunek bankowy spółki tzw. opłaty rezerwacyjne. Ich celem jest zabezpieczenie nabycia lokalu przez kupującego, a sprzedający (spółka) zobowiązuje się w stosunku do kupującego, że w terminie do dnia zawarcia umowy przedwstępnej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego (umowa przedwstępna) nie zawrze z osobą trzecią żadnej umowy, której skutkiem byłoby powstanie zobowiązania do sprzedaży lokalu. Opłata rezerwacyjna nie dotyczy finansowania budowy lokalu, a zawierane umowy przedwstępne nie spełniają wymogów umów deweloperskich. Otrzymane środki pieniężne spółka wykorzystuje na bieżącą działalność. Opłata rezerwacyjna jest w momencie zawarcia z klientem umowy przedwstępnej zabezpieczeniem zawarcia przez klienta umowy przyrzeczonej sprzedaży lokalu mieszkalnego (umowa przyrzeczona) i może zostać zaliczona na poczet wpłaty z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeżeli strony tak zdecydują w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli klient zechce zaliczyć tę wpłatę na poczet ceny sprzedaży, to składa oświadczenie woli o przeznaczeniu tych środków na poczet ceny i składa oświadczenie o potrąceniu (zaliczeniu) kwoty na poczet ceny. Opłata rezerwacyjna nie zostaje zwrócona klientowi. Od momentu jej wpływu na bieżący rachunek bankowy spółki dysponuje ona otrzymaną kwotą wpłaty. Jeśli klient po podpisaniu umowy rezerwacyjnej i uiszczeniu opłaty rezerwacyjnej zrezygnuje z nabycia lokalu z przyczyn leżących po jego stronie, to sprzedający zatrzymuje kaucję. Czy:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Podatki
Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową
Podatki
Darowane środki trwałe. Fiskus: przerwanie amortyzacji jest niekonstytucyjne
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Czy spółka powstała z jednoosobowej firmy na estońskim CIT korzysta z preferencji przy zatrudnianiu. Wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń