Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał korzystne dla podatników rozstrzygnięcie dotyczące powszechnej sprawy związanej z aportami (sygn. I SA/Wr 2068/14). Chodzi o sytuację, gdy w zamian za aport wydawane są udziały w wartości netto jego przedmiotu, a VAT regulowany jest w formie gotówkowej.

Firmy miały kłopoty, bo organy podatkowe zaczęły traktować VAT w gotówce otrzymany przez wnoszącego aport tak jak każde inne przysporzenie stanowiące przychód podlegający opodatkowaniu CIT.

Argumentowały, że środki te nie stanowią należnego VAT, ale jedynie jego równowartość. I nie korzystają z wyłączenia z opodatkowania CIT.

WSA zauważył, że w spornej sprawie przedmiotem płatności była kwota VAT wynikająca z faktury dokumentującej aport, a nie z żadnego innego porozumienia cywilnoprawnego. Uznał przy tym, że nie ma podstaw do różnicowania kwalifikacji kwoty VAT wynikającej z faktury aportowej od kwoty VAT wynikającej z każdej innej „zwykłej" faktury sprzedażowej. Forma przekazania VAT jest z punktu widzenia podatkowego obojętna. VAT powinien być neutralny z perspektywy CIT.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu należy ocenić jednoznacznie pozytywnie. Sąd udowodnił, że podatki nie żyją w próżni i nie są abstrakcyjną daniną nakładaną bezrefleksyjnie na każdy strumień pieniężny, a obciążenia podatkowe faktycznie należy uzależniać od treści (substancji) ekonomicznej transakcji.

W wypadku aportu nie powinno już więc ulegać wątpliwości, że VAT otrzymany w formie gotówkowej jako wynagrodzenie za aport będzie neutralny na gruncie CIT. Tylko taka kwalifikacja przepływów koresponduje z fundamentalną zasadą neutralności VAT.

—oprac. olat

Autorka jest menedżerem w dziale doradztwa podatkowego EY – zespół postępowań podatkowych i sądowych