Aktualizacja: 09.02.2015 07:05 Publikacja: 09.02.2015 06:47
Foto: www.sxc.hu
Jeżeli ustawodawca rzetelnie wprowadzi znowelizowaną unijną dyrektywę 2011/96, to już za niecały rok niektóre transakcje między polskimi spółkami, ustawowo wolne od podatku, będą opodatkowane, i to arbitralną decyzją fiskusa. Pozwoli mu na to unijna klauzula obejścia prawa.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Polecamy webinar „Rzeczpospolitej” i porady ekspertów.
O milionowe nadużycia podejrzewane są niektóre fundacje rodzinne. Czy warto zmienić prawo?
W najbliższych tygodniach poznamy kształt przepisów i warunków technicznych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonych składników majątku zależy od rodzaju aktywów, ich wartości i od tego, jak długo były posiadane przez spadkodawcę. Zupełnie inne skutki wystąpią, gdy majątek został przekazany do fundacji rodzinnej.
Istotnym zagadnieniem związanym z wejściem w życie przepisów o opodatkowaniu wyrównawczym jest odpowiednie ujęcie aktywów z tytułu podatku odroczonego.
W ostatnich interpretacjach dyrektor KIS zanegował możliwość uznawania za podatnika podatku u źródła rzeczywistego właściciela należności – jeżeli to nie on bezpośrednio ją otrzymuje – i zastosowania przysługujących mu preferencji.
Raz przygotowana analiza cen transferowych nie może być stosowana przez nieograniczony czas. Ważna jest bowiem jej aktualność w czasie trwania umowy finansowania. Dlatego trzeba ją aktualizować.
Jeżeli podmiot hiszpański, który otrzymuje dywidendę, jak również hiszpańska spółka holdingowa, której finalnie podmiot ten przekazuje tę dywidendę, są opodatkowane na terytorium UE, to spełnione są warunki zwolnienia z podatku u źródła.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas