Dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków są przychodem z działalności gospodarczej, z wyjątkiem gdy przychody te są związane ?z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych ?i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a–22o ustawy o PIT dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT).
W zależności od celu
Ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone.
Takie wnioski odnajdziemy w interpretacji Izby Skarbowej ?w Poznaniu z 7 maja 2014 r. (ILPB1/?415-240/14-2/AG) oraz w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi ?z 31 października 2013 r. (IPTPB1/?415-494/13-4/KO).
Rozumiem, że otrzymane dofinansowanie nie zostało ?w jakiejkolwiek części przeznaczone na zakup środków trwałych. Jeśli tak, to jest ono dla przedsiębiorcy przychodem z działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że jest to przychód opodatkowany.
Środki z EFS PO KL zwolnione
Wolne od podatku dochodowego są:
Środki otrzymane przez przedsiębiorcę z tytułu realizacji programu EFS PO KL będą więc objęte zwolnieniem z PIT na podstawie:
Otrzymana przez przedsiębiorcę dotacja będzie więc dla niego przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, jednak przychód ten będzie w całości zwolniony z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 ?pkt 129 i pkt 136 ustawy ?o PIT.
Wymienione ?w negatywnym katalogu
Dofinansowanie nieprzeznaczone na nabycie środków trwałych jest przychodem z działalności
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy ?o PIT). Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137 ustawy o PIT (art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT). Konsekwencją zwolnienia z PIT otrzymanych w ramach projektu PO KL środków jest brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej wydatków sfinansowanych tymi środkami (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 maja 2014 r., ILPB1/415-240/14-2/AG; interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 29 kwietnia 2013 r., IBPBI/1/415-156/13/ESZ).
Wpisanie jedynie fakultatywne
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorca (osoba fizyczna) prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Księgę mają obowiązek prowadzić m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o PIT muszą ją prowadzić w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, ?w tym za okres sprawozdawczy. Mają także obowiązek uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie ?z art. 22a–22o ustawy o PIT.
Z art. 24a ust. 1 ustawy o PIT wynika obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych, w których podatnik jest zobowiązany ewidencjonować przychody ?i koszty mające wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania i wysokość należnego podatku.
Szczegóły ?w rozporządzeniu...
Sposób prowadzenia księgi został określony w rozporządzeniu ministra finansów ?z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zawarte w rozporządzeniu „Objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów" określają, w jakich kolumnach wpisywać określone przychody i rozchody.
Na podstawie art. 24a ust. 1 ustawy o PIT i objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów można stwierdzić, że przychody ?i koszty, których wysokość nie ma wpływu na podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku, a więc w części objętej zwolnieniem przedmiotowym, nie muszą być ujmowane w księdze. Taki sposób rozumienia tych przepisów potwierdzają również objaśnienia do kolumny 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak czytamy w tych objaśnieniach „(...) Kolumna 13 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10–12), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. (...)".
...i w objaśnieniach
Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jedynym miejscem, gdzie fakultatywnie można księgować otrzymane dotacje oraz wydatki, które nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jest kolumna 16 (uwagi), gdzie mogą być ewidencjonowane faktycznie otrzymane przez podatnika przychody, ?a także dotyczące tego przychodu wydatki.
Jak czytamy w objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, „(...) Kolumna 16 jest przeznaczona do wpisywania uwag co do treści zapisów w kolumnach 2–15. Kolumna ta może być także wykorzystywana np. do wpisywania pobranych zaliczek, obrotu opakowaniami zwrotnymi. W kolumnie tej mogą być także ewidencjonowane przychody faktycznie przez podatnika otrzymane. (...)".
Poza tą kolumną (kolumna 16) dotacje oraz wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów nie powinny być w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ewidencjonowane jako niemające wpływu na ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
W konsekwencji przychody te (dochody) nie podlegają ujęciu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ponieważ nie mają one wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego. Przychody (dochody) te mogą być jednak ujęte w kolumnie 16 księgi „Uwagi". Potwierdza to praktyka organów podatkowych (interpretacja Izby Skarbowej ?w Poznaniu z 7 maja 2014 r., ILPB1/415-240/14-2/AG; interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 31 października 2013 r., IPTPB1/415-494/13-4/KO; ?interpretacja Izby Skarbowej ?w Katowicach z 12 marca 2012 r., IBPBI/1/415-1251/11/RM).
Otrzymanej dotacji (a w konsekwencji również sfinansowanych z niej wydatków) przedsiębiorca nie ujmuje również w składanym zeznaniu rocznym (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 30 lipca 2013 r., IPTPB1/415-296/?13-4/KO).
Autor jest doradcą podatkowym