Czego dotyczył spór
Spółka świadczy usługi zdrowotne dla mieszkańców gminy, w niewielkim zakresie osiąga też przychody z tytułu najmu lokali innym podmiotom. Na potrzeby świadczenia tych usług wynajmuje od gminy budynki na podstawie umowy dzierżawy. Określono w niej, że spółka wyremontuje wynajęte lokale, ale będzie płaciła mniejszy czynsz, aż do zbilansowania. Po ostatecznym rozliczeniu okazało się, że spółka wydała więcej na remonty, niż powinna zapłacić za czynsz. Gmina wypłaciła spółce równowartość nadpłaconego czynszu.
Spółka wystąpiła do ministra finansów ?z pytaniem, czy w takiej sytuacji ma obowiązek wystawiania faktury VAT, czy też wystarczy, że wystawi notę księgową. A zatem czy zwrot jej wydatków przez gminę, które poniosła na remont i modernizację dzierżawionych budynków, jest ze strony spółki czynnością – usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – czy też czynnością neutralną dla tego podatku.
Zdaniem spółki wystarczy nota księgowa, ponieważ rozliczenia między spółką ?a gminą były neutralne dla podatku od towarów i usług. Innego zdania było Ministerstwo Finansów, które uznało, że potrzebna jest faktura VAT. W interpretacji indywidualnej minister finansów uznał, że dokonywanie przez spółkę nakładów w wydzierżawionych od gminy nieruchomościach jest przeniesieniem za wynagrodzeniem kosztów inwestycji na właściciela nieruchomości, czyli świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. A zatem spółka jest zobowiązana wystawić fakturę VAT.
Rozstrzygnięcie
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Uznał on, że gdy strony umowy dzierżawy wykonywały swoje obowiązki (tj. spółka zlecała remonty i płaciła wykonawcom oraz rejestrowała te wydatki mające ostatecznie służyć kompensacie z czynszem), to zwrot tych wydatków spółce przez gminę będący równocześnie zapłatą przez spółkę należnego gminie czynszu nie może być traktowany jako zapłata (wynagrodzenie) przez gminę za usługę wykonaną na jej rzecz (sygnatura akt I SA/Rz 390/14).
Gmina, „zwracając" spółce koszty remontów, zgodnie z umową dzierżawy nie dokonywała w ocenie sądu w ten sposób zapłaty za wydatki remontowe przez spółkę. Zrealizowanie przez spółkę tych wydatków jako wykonanie obowiązków umownych ?i przedstawienie ich gminie do rozliczenia z czynszem nie jest usługą. Nie doszło więc ze strony spółki do świadczenia usługi odpłatnej na rzecz gminy.
Wystawienie przez spółkę na rzecz gminy faktury z podatkiem od tych kwot oznaczałoby, że podatek ten zapłacony byłby dwukrotnie – ocenił WSA.
Wyrok WSA w Rzeszowie z 10 lipca 2014 r.