Pewna kobieta prowadząca wraz z mężem stację paliw zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z pytaniem czy będzie mogła uznać za koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej wydatki poniesione na opłatę za kurs języka angielskiego?
Argumentowała, iż wydatki te mają bezpośredni wpływ na możliwość dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, a to przełoży się bezpośrednio na wysokość osiąganych przychodów.
Kobieta tłumaczyła, iż znajomości języka angielskiego (najbardziej uniwersalnego i powszechnie używanego) wymagają kontakty z obcojęzycznymi klientami stacji paliw, a ponadto serwisanci obsługujący terminal znajdujący się na stacji paliw komunikują się z prowadzącym stację w języku angielskim bądź niemieckim.
Jej stanowisko za prawidłowe ocenił w wydanej 14 kwietnia 2014 roku interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB1/415-120/14/AK).
Wyjaśnił on, iż dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez kobietę w związku z nauką języka, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie, czy:
- wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
- wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.
Oceniając stan faktyczny sprawy, a w szczególności oświadczenie, że decyzja o podjęciu nauki języka angielskiego spowodowana była potrzebami firmy, organ podatkowy uznał, że opisane wydatki mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wobec tego za spełnione należy uznać kryterium celowości, wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
W interpretacji podkreślono, że ciężar wykazania związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii. - Interpretację indywidualną wydaje się bowiem wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawczynię, natomiast w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ prowadzi postępowanie dowodowe w celu dokładnego ustalenia stanu faktycznego, który rzeczywiście zaistniał – zaznaczył Dyrektor Izby Skarbowej.