Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził, na wniosek podatnika sprzedającego stalowe bramy ogrodzeniowe, zbudowane między innymi z drutów i prętów, że nie musi stosować do nich szczególnych zasad opodatkowania.

Podatnik zapytał izbę skarbową o VAT od sprzedaży stalowych wyrobów, w skład których wchodzą towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Zawiera on w 41 pozycjach   spis towarów, do których zastosowanie ma tzw. procedura odwrotnego obciążenia. Polega ona na naliczeniu i odprowadzeniu VAT przez nabywcę, a nie przez wystawiającego fakturę sprzedawcę, jak jest na zasadach ogólnych.

Procedurę tę wprowadzono, by przeciwdziałać wyłudzeniom podatku w obrocie tego rodzaju towarami.

Mimo że bramy sprzedawane przez spółkę składają się właśnie z tych towarów, podatnik uznał, że to on, a nie nabywca powinien rozliczać VAT od sprzedaży, ewentualnie połączonej z montażem.

– W związku z tym, że usługa jest kompleksowa, a towary wymienione w załączniku 11 stają się częścią składową sprzedawanego towaru lub usługi, nie mamy do czynienia z odwrotnym obciążeniem – tłumaczył.

– Jeżeli podatnik dokonuje kilku świadczeń na rzecz klienta i są one powiązane tak, że obiektywnie rzecz biorąc, tworzą z ekonomicznego punktu widzenia całość, którą jedynie sztucznie można by podzielić, to te elementy lub świadczenia – dla celów podatku od towarów i usług – stanowią całość – przypomniał organ podatkowy.

Izba w konsekwencji uznała, że po sprzedaży wyrobu gotowego nie ma podstaw do stosowania odwrotnego obciążenia.

Bez wpływu na takie rozstrzygnięcie pozostaje fakt, że spółkę stosuje do wytworzenia (ewentualnie zamontowania) bram ogrodzeniowych wyrobów określonych w załączniku nr 11 do ustawy – stwierdziła Izba Skarbowa w Bydgoszczy.