W ostatnim czasie wysokość stawki VAT, jaka powinna być stosowana do usługi wstępu do klubu fitness, budzi wątpliwości. Zgodnie z podejściem organów podatkowych usługa ta podlega opodatkowaniu podstawową 23-proc. stawką VAT. Z takim stanowiskiem nie zgadzają się natomiast podatnicy i większość sądów administracyjnych, które twierdzą, że na gruncie ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. usługa wstępu do klubu fitness powinna być opodatkowana stawką w wysokości 8 proc. jako „usługa związana z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu". Orzecznictwo sądowe nie jest jednak jednolite, gdyż istnieją również wyroki potwierdzające prawidłowość podejścia fiskusa.

30 stycznia 2014 r. kwestią opodatkowania VAT usługi wstępu do klubu fitness pierwszy raz zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. W wydanym rozstrzygnięciu ?(I FSK 311/13) NSA zdecydował, że usługa wstępu do klubu fitness podlega 8-proc. stawce VAT. W ocenie sądu stanowisko organu podatkowego, zgodnie z którym „usługa związana z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu" dotyczy tylko usługi, która polega wyłącznie na samym wstępie, biernym uczestnictwie, bez możliwości aktywnego korzystania z urządzeń znajdujących się w danym obiekcie i tym samym nie jest nią usługa wstępu do klubu fitness, jest nieprawidłowe. W ocenie NSA, akceptacja interpretacji dokonanej przez organ spowodowałaby, że analizowana regulacja nie miałaby zastosowania ?do żadnej sytuacji, co byłoby sprzeczne ?z założeniem racjonalnego ustawodawcy.

Zdaniem NSA pojęcie „usługi związanej z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu", podlegającej opodatkowaniu 8-proc. stawką VAT, obejmuje usługi wstępu do klubu fitness, które upoważniają klienta do korzystania z urządzeń i przyrządów znajdujących się w tym klubie. Jednocześnie, jak zauważył sąd w rozpatrywanym wyroku, pojęcie to nie ma zastosowania do usług świadczonych przez klub fitness, które nie są związane z normalnym typowym jego użytkowaniem, np. usług restauracyjnych na terenie klubu, usług sprzedaży napojów i odżywek czy usług instruktora.

W opinii sądu prawo do zastosowania 8-proc. stawki VAT do usługi wstępu do klubu fitness wynika z wykładni przepisów ustawy o VAT oraz z regulacji prawa unijnego. Co więcej, prawo to jest uzasadnione tym, że wprowadzenie przez ustawodawcę stawki obniżonej na usługi rekreacyjne służy rozpowszechnianiu zdrowego trybu życia poprzez udostępnienie tych usług i obniżenie ich kosztów.

Robert ?Trzonkowski, doradca podatkowy ?w Dziale Prawnopodatkowym ?PwC

Analizowane orzeczenie NSA należy ocenić pozytywnie. W praktyce stanowisko organów podatkowych zakładające, że usługa wstępu ?do klubu fitness nie jest „usługą związaną ?z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu", ponieważ obejmuje czynne uczestnictwo ?i zapewnia możliwość aktywnego korzystania ?z urządzeń znajdujących się w danym klubie, ?nie znajduje zarówno prawnego, jak i logicznego uzasadnienia. W tym zakresie, jak słusznie zauważył NSA, już samo pojęcie rekreacji wiąże się nierozłącznie z aktywnością.

Co więcej, ze względu na to, że usługi wstępu ?do klubu fitness niewątpliwie służą propagowaniu zdrowego trybu życia i ich rozwój leży w interesie publicznym, rozstrzygnięcie NSA jest zgodne ?z celem wprowadzenia obniżonej stawki VAT ?na „usługi związane z rekreacją – wyłącznie ?w zakresie wstępu".

W tym miejscu należy zauważyć, że akceptacja stanowiska organów podatkowych oznaczałoby, ?że przepis przewidujący możliwość zastosowania stawki obniżonej do tych usług byłby w praktyce pusty. Trudno sobie bowiem wyobrazić, ?co podkreślił również NSA, jakąkolwiek usługę związaną z rekreacją, która by się łączyła wyłącznie z samym wstępem, biernym uczestnictwem oraz brakiem aktywności.

Orzeczenie NSA ma bardzo ważne znaczenie ?dla podmiotów prowadzących kluby fitness, ?które obecnie mają wątpliwości, jaką stawkę VAT należy stosować do usług wstępu do prowadzonych przez nie klubów. ?W tym względzie należy zwrócić uwagę, ?że NSA w uzasadnieniu wyroku wskazał, ?iż preferencyjna stawka ma zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych przez kluby fitness, które są związane z ich typowym użytkowaniem. W pozostałych przypadkach ?usług świadczonych na terenie klubu znajduje zastosowanie stawka odpowiednia dla tych ?usług. Należy podkreślić, iż zakres usług świadczonych przez kluby fitness związany ?z ich typowym użytkowaniem może być ?w praktyce różnie rozumiany i powodować wątpliwości.

Należy mieć nadzieję, że w kolejnych orzeczeniach NSA utrzyma stanowisko zaprezentowane ?w komentowanym wyroku. Jednolita linia orzecznicza NSA w tej kwestii pozwoliłaby na ujednolicenie praktyki w zakresie stosowania ?stawki VAT przez podmioty świadczące usługi wstępu do klubów fitness i wyeliminowanie ewentualnych zaburzeń istniejących na rynku, wynikających z zastosowania różnych stawek VAT do tych samych usług. Jednocześnie wydaje się, ?że w celu uniknięcia wątpliwości, wskazane ?byłoby bliższe określenie przez NSA zakresu ?usług związanych z typowym użytkowaniem klubu fitness, które mogą korzystać z 8-proc. stawki. ?VAT.