Firma może dowolnie kształtować wysokość odpisów amortyzacyjnych. Byleby nie przekraczała limitów określonych w ustawowym wykazie. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Łodzi.

O interpretację wystąpiła spółka z o.o., która inwestuje w centrum logistyczno-spedycyjne. Zamierza amortyzować wytworzone i nabyte środki trwałe, ale ponieważ chce wydłużyć okres ich używalności, zależy jej na obniżeniu stawek. Uważa, że jest to możliwe, a przepisy pozwalają nawet na zastosowanie stawki zerowej.

Spółka argumentowała, że konstruując różne metody amortyzacji, ustawodawca zagwarantował podatnikowi możliwość optymalnego wykorzystania nabywanych środków trwałych w zależności od sposobu oraz intensywności użytkowania. Temu samemu celowi służy pozostawienie (w określonych granicach) swobodnej oceny okresu użytkowania środka trwałego. Bezpośrednim skutkiem takiego kształtu przepisów jest możliwość dostosowania w trakcie amortyzacji wysokości stawki do warunków użytkowania zaistniałych u konkretnego przedsiębiorcy lub jego planów biznesowych.

Co na to fiskus? Nie ma nic przeciwko zmniejszaniu stawek. Możliwość taką dopuszcza bowiem art. 16i ust. 5 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany dokonuje się, począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Decyzję o obniżce podejmuje samodzielnie przedsiębiorca, nie jest to uwarunkowane wystąpieniem jakichkolwiek okoliczności. Także w gestii podatnika pozostaje wysokość nowej stawki dla danego środka trwałego. Może to być nawet 0 proc.

Reklama
Reklama

Przepisy nie zabraniają też obniżenia stawki amortyzacyjnej danego środka trwałego nawet kilka razy. Można ją dowolnie zmniejszać albo zwiększać, byleby zaczekać ze zmianą do pierwszego miesiąca następnego roku (i pamiętać o limitach z wykazu).

Reasumując, łódzka Izba Skarbowa zgodziła się na dowolne zmienianie stawek. Zastrzegła tylko, że ich wysokość powinna być ustalona z uwzględnieniem okresu efektywnej użyteczności gospodarczej danego środka trwałego oraz zasad prowadzonej polityki podatkowej.

Spółka może obniżyć stawki zarówno dla środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, jak i już wcześniej amortyzowanych. Dla nowych składników majątku zmiana stawki może nastąpić począwszy od miesiąca, w którym zostały wprowadzone do ewidencji.

Podobne zasady obowiązują przedsiębiorców rozliczających się na podstawie ustawy o PIT (na obniżkę pozwala im art. 22 i ust. 5).

Przepisy nie dopuszczają natomiast możliwości zmniejszenia stawek dla wartości niematerialnych i prawnych.    —wp

numer interpretacji: IPTPB3/423-416/ 13-6/PM