Już niewiele czasu zostało firmom na korzystną podatkowo inwestycję w auto. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT (która została już przyjęta przez Radę Ministrów) koszty nabycia samochodów z tzw. kratką (a konkretnie z homologacją ciężarową N1) rozliczymy tylko w 50 proc.
– Jeśli przedsiębiorca planuje zakup auta i zależy mu na pełnym odliczeniu VAT, powinien jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów (są planowane na marzec) podpisać umowę ze sprzedawcą i przekazać mu zaliczkę – mówi Paweł Fałkowski, doradca podatkowy w kancelarii FL Tax. – Od zapłaconej kwoty (a zaliczka może wynosić nawet 100 proc.) potrąci cały podatek, nawet wtedy, gdy samochód dostanie już po zmianie ustawy. Prawa do odliczenia nabywa bowiem w momencie powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, czyli wtedy, gdy otrzymał on wpłatę. Oczywiście do odliczenia potrzebna jest też faktura – wyjaśnia ekspert.
Przedsiębiorca, który pozostałą część pieniędzy ureguluje już po wejściu w życie nowelizacji, rozliczy wydatek już na nowych zasadach. Czyli z 50 -proc. odliczeniem VAT.
Dodatkowe warunki przy leasingu
Czy warto się też pospieszyć z leasingiem auta?
– Przedsiębiorca może skorzystać z pełnego odliczenia, ale musi spełnić kilka warunków – tłumaczy Paweł Fałkowski. – Po pierwsze, podpisać umowę przed wejściem w życie nowych przepisów. Po drugie, otrzymać samochód przed tą datą. Po trzecie, zarejestrować umowę w urzędzie skarbowym w ciągu 30 dni od rozpoczęcia obowiązywania nowelizacji. Jeśli spełni te warunki, odliczy cały VAT od wszystkich rat leasingowych. Jeśli nie, pełne odliczenie przysługiwać będzie tylko z faktur otrzymanych przed zmianą przepisów. Późniejsze raty rozliczymy z ograniczeniami – dodaje ekspert.
Tylko służbowe samochody
Po zmianie przepisów pełne potrącenie podatku przysługiwać będzie tylko wtedy, gdy auto (uznawane za osobowe) wykorzystujemy wyłącznie do działalności gospodarczej.
Przy czym – jak wynika z uzasadnienia projektu nowelizacji – Ministerstwo Finansów zakłada, że będą to bardzo rzadkie przypadki, ponieważ nawet jeden przejazd prywatny wyklucza pełną ulgę. Twierdzi, że auto wyłącznie firmowe to takie, którego nie można używać dla celów prywatnych. Przykładowo pojazd, którego konstrukcja wskazuje na wyłączny użytek do działalności gospodarczej (może to być koparka).
Dokonanie pełnego odliczenia uwarunkowane będzie złożeniem specjalnego oświadczenia oraz prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu.
Fiskusa trzeba będzie także poinformować o zmianie przeznaczenia pojazdu. Za nieprawidłowości grożą nowe sankcje karnoskarbowe.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia (z pewnymi wyjątkami, dotyczącymi np. zakupów paliwa, o czym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 23 stycznia).
Opinia
Krzysztof ?Ugolik, doradca podatkowy, starszy konsultant w PwC
Dopóki nowe przepisy nie wejdą w życie, przedsiębiorcy mogą odliczyć pełen VAT przy zakupie samochodów, które teraz spełniają warunki uznania ich za ciężarowe. Chodzi o auta posiadające homologację N1, potocznie zwane samochodami z kratką (choć faktyczny wymóg jej montażu zależy od trybu oraz momentu dokonania homologacji, w praktyce wiele modeli nie musi jej mieć). Jeśli takiego auta nie ma jeszcze w salonie, można je zamówić u sprzedawcy, wpłacić zaliczkę i odliczyć cały VAT z dokumentującej ją faktury. Zarówno wpłata, jak i otrzymanie faktury powinny nastąpić przed wejściem w życie nowych przepisów. Przedmiot transakcji powinien być szczegółowo określony. Nie może być tak, że sprzedawca zagwarantuje nam jakiś bliżej nieokreślony model auta (moim zdaniem wystarczy wskazanie konkretnego nr. VIN).