Tak wynika ze styczniowej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej ?w Poznaniu (nr ILPP2/443-963/13-2/MR).

Z pytaniem zwróciła się spółka prowadząca działalność hotelarską. Zamierzała wprowadzić do sprzedaży bony podarunkowe, tj. dokumenty wystawione na okaziciela, o określonej wartości nominalnej. Uprawniałyby do bezgotówkowego zakupu usług w hotelach prowadzonych przez spółkę.

– Każdy bon podarunkowy będzie miał datę ważności, do której będzie on mógł być wykorzystany, (...) będzie jedynie potwierdzał prawo okaziciela do nabycia w hotelach prowadzonych przez spółkę usług, bez wskazania konkretnych usług lub towarów czy też ich ilości. W chwili nabycia bonu podarunkowego nie są jeszcze znane konkretne usługi czy towary, które zamówi osoba będąca posiadaczem i na nie bon podarunkowy zrealizuje – opisała schemat działania spółka.

Zdaniem podatnika samo wydanie bonów, w zamian za zapłatę, nie jest czynnością opodatkowaną VAT. Opisane przez nią bony nie mieszczą się w definicji towaru ani usługi w rozumieniu ustawy o VAT.

– Sam bon podarunkowy zastępuje jedynie środki pieniężne, za które nabywa się zwyczajowo towary i usługi, wydawany jest w zamian za zapłatę określonej kwoty, jego wartości nominalnej.

Na gruncie ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje także ?w konsekwencji przyjęcia zaliczki, jednak zdaniem spółki w jej przypadku także ta zasada nie znajdzie zastosowania.

– Zaliczka, jak również przedpłata, jako zapłata na poczet przyszłej należności, musiałaby być powiązana z konkretną transakcją. Wpłata środków pieniężnych za bony podarunkowe nie wiąże się z nabyciem określonego towaru/usługi, a uprawnia jedynie do zakupu określonych towarów/usług, oferowanych w hotelu. Przyszła dostawa nie będzie jeszcze w momencie zapłaty szczegółowo określona – nieznany jest przedmiot sprzedaży, ilość zamówionego towaru/usług, jak i ich cena – tłumaczyła spółka.

Zdaniem spółki obowiązek podatkowy powstawałby na zasadach ogólnych, tj. dopiero w momencie wydania towaru lub wykonania usługi.

Poznańska izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem.

– Bon stanowi jedynie rodzaj „pieniądza" (innego niż pieniądz ekwiwalentu wartości), upoważniającego do odbioru świadczenia, a więc do zakupu określonych usług/towarów. W konsekwencji, czynności odpłatnego przekazania bonów nabywcom nie można utożsamiać z świadczeniem usług/dostawą towarów, podlegającą opodatkowaniu VAT – odpowiedziała izba.