Interpelację nr 20986 do ministra finansów wystosowała grupa posłów zaniepokojonych sygnałami  o nadgorliwości kontrolerów urzędów skarbowych w stosunku do osób i organizacji prezentujących swojskie wyroby na różnego rodzaju lokalnych imprezach, zwłaszcza kół gospodyń wiejskich.

- Kontrole i nakładanie kar w takich przypadkach są zwyczajnym szkodnictwem. Zniechęcają ludzi, zabijają ich inicjatywę, wywołują poczucie strachu, bardzo też szkodzą wizerunkowi rządzących. Trudno usprawiedliwić takie działanie, a na pewno usprawiedliwieniem nie może być chęć przysporzenia zwiększonego dochodu do budżetu państwa – napisali posłowie.

W odpowiedzi Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, poinformował, że kontrole te są elementem prowadzonej corocznie ogólnopolskiej akcji „Weź paragon", podczas której sprawdza się sprzedawców towarów i usług pod kątem wywiązywania się z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących.

- Fakt, iż dany podmiot dokonuje sprzedaży w trakcie imprez folklorystycznych, nie uprawnia do postępowania niezgodnego z przepisami podatkowymi. Takim obowiązkiem jest płacenie podatków, a co tym idzie – ewidencjonowanie obrotu za pośrednictwem kas fiskalnych przez podmioty do tego zobowiązane – odpiera zarzuty wiceminister Kapica.

Przypomniał, że zgodnie z ustawą o VAT obowiązek posiadania kas fiskalnych co do zasady obciąża wszystkich podatników dokonujących sprzedaży na rzecz konsumentów. Katalog zwolnień przedmiotowych lub podmiotowych z tego obowiązku określa rozporządzenie ministra finansów z 29 listopada 2012 r.

- W akcie tym nie przewidziano szczególnych zwolnień dla sprzedaży w trakcie dożynek, festynów i wystaw ludowych, zostało jednak przewidziane zwolnienie w związku z osiągnięciem obrotów nieprzekraczających limitów określonych w tym rozporządzeniu, które obejmuje podmioty prowadzące działalność gospodarczą na małą skalę – poinformował Jacek Kapica.

Dodał, że zwolnienie to nie obejmuje sprzedaży alkoholu, a to właśnie ona znajduje się w polu szczególnych zainteresowań kontrolerów.

Zdaniem Kapicy akcja „Weź paragon" ma przede wszystkim charakter prewencyjny i edukacyjny,

- Kary za nieewidencjonowanie obrotu za pośrednictwem kas fiskalnych  nie są z reguły nakładane na podmioty prowadzące okazjonalną sprzedaż, gdyż  one co do zasady nie mają obowiązku rejestrowania sprzedaży za pośrednictwem kas fiskalnych - odpowiedział posłom przedstawiciel ministra finansów.